USA justiitsminister Merrick Garland. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide koolijuhtide rahvuslik organisatsioon kaebas Joe Bideni valitsusele, et lapsevanemad on moodustanud "vihagrupid", kes "ähvardavad" haridusametnikke ja ei luba neil koolides õpetada rassistlikku kriitilist rassiteooriat.

Esmaspäeval 4. oktoobril avaldas USA justiitsminister Merrick Garland Föderaalsele Juurdlusbüroole (FBI) ja prokuröridele suunatud märgukirja, milles ta väitis, et viimaste kuude jooksul on "toimunud murettekitav koolijuhtide, -nõukogude liikmete, -õpetajate ja -töötajate, kes teevad meie maa riiklikes koolides eluliselt tähtsat tööd, vastu suunatud ahistamis-, alandamis- ja vägivallaga ähvardamise juhtumite arvu märkimisväärne kasv," vahendab Breitbart.

"Kuigi elavat arutelu [haridus]poliitika valdkonna teemadel kaitseb põhiseadus, siis see kaitse ei laiene vägivallaga ähvardamistele ja inimeste alandamisele nende vaadete pärast," jätkas Garland. 

"Riigiteenistujate vastu suunatud ähvardused pole mitte ainult ebaseaduslikud, need on ka meie rahvuse põhiväärtuste vastu," lisas justiitsminister. "Need inimesed, kes on pühendanud oma aja ja energia meie lastele turvalises keskkonnas korraliku hariduse andmisele, peavad saama oma tööd teha ilma hirmuta oma turvalisuse pärast." 

Märgukirjas teatas Garland, et justiitsministeerium võtab selliseid väidetavaid ahistamisjuhtumeid "tõsiselt" ja kuulutas välja kolmekümne päevase perioodi, mille jooksul võideldakse nimetatud "probleemiga". Rahulolematute lastevanemate vastu on mobiliseeritud FBI ja Ameerika Ühendriikide prokurörid.

Justiitsministeerium lisas, et koolide nõukogude ja juhtkondade tarbeks luuakse "eriväljaõppe ja juhiste programmid, mis aitavad tuvastada ohtu kujutavat käitumist, kuidas teavitada vastavaid võime ähvardavast käitumisest ja kuidas koguda ning säilitada [lastevanemate] ähvardavat käitumist tõestavaid materjale, mis aitavad neid uurida ning selliseid kuritegusid karistada."  

Justiitsministeerium andis riiklikele koolipiirkondade – mida on Ameerika Ühendriikides rohkem kui 14 000 – ametnikele suunised, et ohtlikest lastevanematest antakse teada FBI Rahvuslikule Ohuhaldamise Keskusele (National Threat Operations Center; NTOC), mida võib teha nii vastaval FBI infokogumise telefoninumbril kui kirjutades büroole e-kirja. NTOCi üheks peamiseks ülesandeks on teabe kogumine siseriikliku terrorismiohu kohta.  

Septembri lõpus saatis Rahvuslik Koolinõukogude Ühendus (National School Boards Association) Joe Bidenile kirja, milles kurdeti, et "hulk riiklike koolide ametnikke on sattunud silmitsi füüsiliste ähvardustega, sest tehakse propagandat kooliprogrammi kaasatud kriitilise rassiteooria vastu". 

"Selline propaganda jätkub hoolimata asjaolust, et kriitilist rassiteooriat riiklikes koolides ei õpetata ja seda õpetatakse ainult kõrgemates haridusasutustes ja ei kuulu alg-, põhi- ja keskkooli õppeprogrammi," rõhutatakse kirjas.

Koolinõukogude Ühendus ei rääkinud tõtt, kui väitis, et üldhariduskoolides kriitilist rassiteooriat ei õpetata. Tõde on paraku see, et rassismi, ebavõrdsuse ja diskrimineerimise õpetamine on USA koolisüsteemis juba pikka aega olulisel kohal.

Breitbarti toimetaja John Nolte kirjeldab olukorda:

Üle kogu riigi on lapsevanemad hakanud vastu mitmetele absurdsetele ja hävitavatele koolide juhtkondade hariduslikele algatustele, mille eesmärgiks on süütud lapsed teha hingeliselt katki, neid seksualiseerida ja nende ajusid pesta.

Peamine murekoht selliste poliitikate seas on kriitiline rassiteooria, mis õpetab lastele, kuidas olla rassist ja valged inimesed on põhimõtteliselt ohtlikud rõhujad ainult oma nahavärvi pärast.

Siis seal on seksuaalne jaburus, perverssused, millega pestakse laste ajusid, et mehed võivad maagiliselt saada naisteks, et alaealistele lastele õpetatakse omasooiharust ja abordi tegemist ja nende koolitööde hulka kuulub seksiteemaliste kirjandite kirjutamine. 

Kahjuks on liiga suurest hulgast meie riigi riiklikest koolidest saanud vaimselt haigete haridustöötajate, kes meeleheitlikult soovivad oma väärastunud poliitilisi vaateid ja neuroose meie lastele peale suruda, kasvulavad.

Käesoleval nädalal selgus lisaks, et Merrick Garlandi väimees Alexander "Xan" Tanner on ettevõtte Panorama Education kaasasutaja. Panorama Educationi toodeteks on koolidele kriitilise rassiteooria teemalised küsitlused, andmekaeveprogrammid ja õpetajate koolituskavad.

Lisaks kriitilisele rassiteooriale pole paljud lapsevanemad rahul ka ebateadusliku suures hulgas koolipiirkondades lastele seatud kohustusega kanda koolis maske.

Euroopa Liidus sõdivad Euroopa Komisjon ja -Parlament Visegradi riikidega, kes ei luba oma koolides õpetada kriitilist rassiteooriat. Käesoleva aasta alguses kuulutas Euroopa Parlament Euroopa Liidu "LGBTIQ vabaduse tsooniks" ja lastele soo- ja rassiideoloogia õpetamise keelu tõttu ähvardab näiteks Poolat ja Ungarit Euroopa Liidu toetustest ilmajäämine.

Kriitilise rassiteooria kohta võib lugeda lisa Objektiivi artiklist.

Toimetas Karol Kallas