USA justiitsminister William Barr kritiseeris tõsiseid eeskirjade rikkumisi Manhattani föderaalvanglas, kus alaealiste tüdrukute kupeldamises süüdistatav miljardär Jeffrey Epstein väidetavalt enesetapu sooritas, vahendab Reuters.

Laupäeval leiti Epsteini (66) surnukeha Manhattani föderaalvangla Metropolitan Correctional Center'i (MCC) kongist, kus ta oli end väidetavalt üles poonud. Epstein viibis vangistuses süüdistatuna kümnete alaealiste tüdrukute prostitutsioonile sundimises ja inimkaubitsemises.

Nüüdseks on aga selgunud, et Manhattani föderaalvanglas esines tõsiseid eeskirjade rikkumisi, mistõttu nõuab USA justiitsminister William Barr Epsteini väidetava enesetapu põhjalikku uurimist.

"Ma olin jahmunud – tegelikult oli seda kogu ministeerium – ning ausalt öeldes vihane, kui sain teada, et MCC ei suutnud vangi adekvaatselt valvata," ütles Barr esmaspäeval Politsei Vennasordu suurloožis peetud üleriigilisel biennaalkonverentsil New Orleansis. "Me oleme nüüdseks teada saanud tõsistest eeskirjade rikkumistest selles asutuses, mis on sügavalt murettekitavad ning nõuavad põhjalikku uurimist."

Kuigi Barr ei täpsustanud, milles eeskirjade rikkumised täpsemalt seisnesid, on kriitika alla sattunud justiitsministeeriumi alluvuses tegutseva Föderaalse Vanglate Büroo ametnike mõistetamatu otsus eemaldada Epstein enesetapuvalve alt, hoolimata tema varasemast väidetavast enesetapukatsest.

MCC föderaalvangla eeskirjade kohaselt peavad kaks valvurit kontrollima kõiki vange iga 30 minuti tagant (ning enesetapuvalve all olevaid vange iga 15 minuti järel), kuid Epsteini surmaööl seda protseduuri ühe anonüümseks jääda sooviva ametniku sõnul ei järgitud. Epsteini surma ümbritsevate küsitavuste tõttu palus Barr justiitsministeeriumi peainspektoril algatada ka uurimise selle asjaolude väljaselgitamiseks.

Kuigi Epsteini lahkamine on praeguseks lõpule viidud, ei ole selle tulemusi ning surma ametlikku põhjust veel avalikkusele teatatud.

Juurdlusega minnakse Epsteini surmast hoolimata edasi

Barri sõnul oli Epsteini vastu algatatud kriminaaljuurdlus tema jaoks isiklikult oluline ning tema surm röövis ohvritelt võimaluse Epsteiniga kohtus vastamisi seista. Samas lubas Barr aga vastutusele võtta kõik, kes olid kaasosalised Epsteini kuritegudes: "Ükski kaasosaline ei tohiks rahulikult magada."

Esmaspäeva pärastlõunal korraldasid USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) ja Tolli- ja Piirivalveamet reidi Epsteini USA Neitsisaartel asuvale Little Saint James'i erasaarele, mida kohalikud nimetavad ka "pedofiiliasaareks" ja "orgiasaareks".

"FBI agendid viivad USA Neitsisaartel läbi jõustamisoperatsioone," kommenteeris reidi FBI kõneisik Guillermo Gonzalez, keeldudes täiendavatest kommentaaridest.

Toimetas Martin Vaher

Trump kahtlustab, et Epsteini "enesetapu" taga võivad olla Clintonid