Barack Obama ja Joe Biden 11. septembri terrorirünnaku mälestusüritusel. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide föderaalkohtud on, vähemalt ajutiselt, peatanud kõik Joe Bideni erasektorile määratud ja väidetavalt Covid-19 vastu aitavad vaktsineerimiskohustused.  

Novembris oli USA valitsus sunnitud peatama vallandamise ähvardusel toimuva sundvaktsineerimise föderaalasutustes ja seda vaatamata mitu kuud kestnud kampaaniale ning subndvaktsineerimise seadmisele valitsuse eesmärkides esikohale, vahendab The Federalist.

Käesoleva nädala teisipäeval peatas Georgia föderaalkohus Bideni Covid-19 vaktsiinisunni föderaalasutuste alltöövõtjatele, mis oleks pidanud jõustuma 2022. aasta 4. jaanuarist. Eelmisel nädalal peatas USA piirkonnakohtunik Gregory F Van Tatenhove ajutiselt sellise kohustuse Kentucky, Ohio ja Tennessee osariikides töötavatele föderaalasutuste alltöövõtjatele.  

"Kas presidendil on õigus kongressilt saadud mandaadi alusel hallata föderaalseid teenuste ja kaupade hankeid vaktsiinisunni kehtestamise kaudu föderaalasutuste lepingupartneritele ning alltöövõtjatele? Väga suure tõenäosusega on vastus sellele küsimusele "ei". Selle tõttu  nõustub kohus esialgse [vakstiinisunni vastase] õiguskaitse palvega," põhjendas Tatenhove oma otsust.

30. novembril tõkestas Lousiana ringkonnakohtunik Terry Doughty ajutiselt Medicare & Medicaid Teenuste Keskuste (Centers for Medicare & Medicaid Services) töötajatele kehtestatud vaktsiinisunni. Missouri osariigi ringkonnakohtunik Matthew Schelp peatas Bideni valitsuse vaktsiineerimiskohustuse Alaska, Arkansase, Iowa, Kansase, Missouri, Nebraska, New Hampshireäi, North Dakota, South Dakota ja Wyomingi osariikide riigi käest raha saavatele meditsiiniasutustele, mis peatas vaktsineerimisest keeldunud meditsiinitöötajate vallandamise.      

Novembri keskel tegi viienda ringkonna apellatsioonikohus lõpu Bideni nõudmisele, et kõik ettevõtted, milles töötab üle saja inimese, peavad oma töötajad sunniviisiliselt vaktsineerima.

Viidatud föderaalkohtute tõkendid tagavad seniks, kuni kohtud oma töö lõpetavad, suuremale osale USA töötajatest kaitse vaipvaktsineerimise vastu.

Valge Maja pole oma sundvaktsineerimise kavatsusest loobunud ja leiab, et inimeste vaipvaktsineerimine eksperimentaalsete vaktsiinidega haiguse vastu, mis 99,95 protsendil inimestel kas ei põhjusta üldse või põhjustab ainult kergeid külmetusele sarnanevaid haigusnähte, "teeb töökohad turvalisemaks" ning soovitab hoolimata kohtu tõkenditest sundvaktsineerimisega jätkata.

Toimetas Karol Kallas