Trumpi endine riikliku julgeoleku nõunik Michael Flynn. Foto: Scanpix

Föderaalne apellatsioonikohus käskis madalama astme kohtunikul Emmet Sullivanil kolmapäeval viivitamatult lõpetada president Donald Trumpi endise riikliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni kohtuasi. Uusimad paljastused näitavad, et Flynni uurimist võisid otseselt suunata ka Obama ja Biden.

Sullivan oli varem püüdnud sundida USA justiitsministeeriumit õigustama viimase otsust süüdistustest loobuda, vahendas Daily Caller. Tegu on märkimisväärse võiduga Trumpi jaoks, kes nimetas seda Twitteris "suurepäraseks".

Järgmises säutsus uuris Trump, kas endine FBI juht James Comey ja tema "räpaste võmmide" seltskond plaanib Flynni käest vabandust paluda.

Uued paljastused Bideni ja Obama kohta

Vahetult pärast otsust avalikustasid Flynni advokaadid aga info, mis heidab varju endisele presidendile Obamale ning praegusele demokraatide presidendikandidaadile Joe Bidenile.

Advokaadid avaldasid kurikuulsa FBI agendi Peter Strzoki käsitsi kirjutatud märkmed, mis pärinevad väidetavalt 2017. aasta 5. jaanuaril Valges Majas toimunud kohtumiselt. Advokaatide hinnangul näitavad märkmed, et Obama ja Biden juhtisid otseselt Flynni vastu algatatud uurimist.

Märkmed on lakoonilised ja seetõttu ei saa nendest päris kindlaid järeldusi teha. Strzok on aga näiteks kirjutanud "Asepresident: Logan Act", mis advokaatide sõnul tähendab, et just Biden võttis üles võimaluse süüdistada Flynni obskuurse Logani seaduse rikkumises. Biden on varem tunnistanud, et teadis Flynni uurimisest, kuid on enda lähemat seost eitanud.

Teine, Obamale omistatud tsitaat ütleb, et kaasusega peaks FBIs tegelema "õiged inimesed".

Vaid päev enne kohtumist oli FBI Washingtoni osakond soovitanud uurimine lõpetada, kuna nad ei leidnud mingit infot selle kohta, justkui oleks Flynn venelastega ühes pundis. Toona sekkus aga ootamatult Strzok, kes käskis uurimist mitte lõpetada, kuna FBI "kõrgema korruse" inimesed tunnevad selle vastu huvi.

Flynni uurimist kritiseeris kolmapäeval teravalt ka praegune FBI juht Christopher Wray, kes on enda sõnul algatanud siseuurimise, vältimaks tulevikus sarnaste juhtumite kordumist.

Skandaal vestlusest suursaadikuga

2016. aasta detsembri lõpus, kui Obama ametiaeg lõppemas oli, vestles Flynn telefoni teel Venemaa suursaadiku Sergei Kisljakiga. Teemaks tulid Obama poolt värskelt Venemaale kehtestatud uued sanktsioonid, mis olid mõeldud karistusena väidetava valimistesse sekkumise eest. Flynn palus Kisljakil olukorda mitte eskaleerida.

Kõnesid kuulas aga pealt luureagentuur NSA, kust info liikus edasi Obama administratsiooni liikmetele ja lekitati lõpuks meediasse. Kõnede ümber, mis olid tõenäoliselt üsna rutiinsed – uue administratsiooni liikmed suhtlevad tavapäraselt välisriikide valitsustega, et nö "sisse elada" – köeti üles skandaal, justkui oleks Flynn ja laiemalt Trumpi administratsioon venelaste taskus.

Toimetas Jaanus Vogelberg