Foto: Piqsels

Ameerika Ühendriikide Montana osariigis küsiti 8. novembri vahevalimiste ajal valijate käest, kas arstid peaksid sündimata laste tapmiskatse järel elusalt sündinud imikuid elus hoidma. Üle 52 protsendi vastanutest leidis, et seda pole vaja.

Ameerika Ühendriikides korraldatakse koos valimistega tihti olulisi teemasid puudutavaid rahvaküsitlusi. Montana osariigis, kus võimul on vabariiklased, oli 8. novembril toimunud vahevalimiste ajal üheks küsimuseks mittemidagiütleva nimega seadusandlik meede "Elusalt sündinud imikute seadus" (Born-Alive Infants Regulation) ja referendumi nimeks oli "Montana seadusandlik referendum 131" (Montana Legislative Referendum 131).     

Progressistlik New York Times kirjeldab rahvahääletuse teemat:

Seadusandlik meede oleks igal raseduse perioodil toimunud sünni järel "elusalt sündinud" [jutumärgid NYTi poolt] beebist teinud juriidilises mõttes inimese. Tegemist on kaitsega, mis kehtib föderaalseadustes juba 20 aastat. See oleks teinud tervishoiuteenuste pakkujatest, kes ei tee kõike endast sõltuvat selleks, et "sündimata laste tapmise katse käigus", peale sünnitusvalusid või keisrilõike siiski elusalt sündinud lapsed ellu jääksid, kriminaalkurjategijad. Arstide sõnul valmistas neile muret, et seadus oleks piiranud palliatiivse hoolduse [uuskeelne oskussõna inimeste tapmise kohta, kellel arstide arvates pole peale rasket tervisesündmust võimalusi ellu jäämiseks] võimalusi imikutele, kes on küll sündinud elusalt, kuid ei jääks ellu.

Rahvahääletusel oleks "jah" vastus toonud kaasa:

  • igast mis tahes raseduse ajal elusalt sündinud imikust oleks saanud juriidilises mõttes inimene (legal person);
  • arstid oleksid kohustatud pakkuma meditsiinilist abi kõigile elusalt sündinud väikelastele sõltumata asjaolust, kas nad on sündinud esile kutsutud sünnituse, keisrilõike, ebaõnnestunud sündimata laste tapmiskatse või mõne muu meetodi käigus;
  • seaduse rikkumise eest oleks määratud karistuseks 50 000-dollariline trahv või maksimaalselt 20-aastane vanglakaristus.

"Ei" hääled tähendasid, et mainitud ettepanekud seaduseks ei saanud.

Seadusealgatuse poolt hääletas 209 220 ehk 47,5 protsenti ja vastu 231 729 inimest ehk 52,55 protsenti vastanutest.

Montana sündimata laste tapmiskatse järel ellu jäänud laste tapmise heaks korraldasid abordiaktivistid ja sündimata laste tapmist riikliku normina kehtestada soovivad vabaühendused osariigis märkimisväärse propagandakampaania, millesse panustati "sadu tuhandeid dollareid ja loendamatu arv vabatahtlike töötunde".

Konservatiivne tuntud ajakirjanik Paul Joseph Watson arvas Montana abordi järel ellu jäänud imikute tapmise loa peale, et "me elame Põrgus".

Toimetas Karol Kallas