Ameerika Ühendriikide demokraadist naisrahandusministri Janet Yelleni sõnul on sündimata laste emaüsas mõravamine majandusele kasulik ja riigi Ülemkohtus kavandatav otsus, millega antakse sündimata laste tapmise reguleerimise õigus tagasi osariikidele, on riigi rahaasjadele kahjulik.
Yellen esines USA Ülemkohtu otsust kritiseeriva avaldusega teisipäeval 10. mail Senati panganduse komisjoni ees. Kui naisrahandusminsitrilt küsiti, mida ta arvab Roe vs Wade'i kohtuotsuse tühistamisest, vastas Yellen: "Kui naistel võetakse ära vabadus otsustada kas ja millal saada lapsi, siis on sellel majandusele väga hävitavad tagajärjed ja see paiskab naised tagasi mitukümmend aastat." (Täpne tsitaat.)
Ta jätkas, et Roega naistele antud järglaste saamise tervise, sealhulgas sündimata laste mõrvamise õigus on suurendanud USA töötajate hulka, lubanud paljudel naistel lõpetada kooli, mis omakorda on suurendanud nende sissetulekuid ja lõppkokkuvõttes on sündimata laste tapmine kasulik ka lastele endile, sest emaüsas lapsi tapnud naised teenivad rohkem raha ja kui mõni naine ka lapse saab, siis on nende laste majanduslik olukord parem. Seda kõike on Yelleni sõnul tõestanud teadusuuringud.
Samas majanduseksperdi Tiana Lowe'i sõnul on Yelleni väited silmnähtavalt ekslikud, vahendab uudisteportaal WND.
Lowe kirjutab: "Nagu Konföderatsiooni pooldajad, kes kasutasid orjanduse kaitsmiseks majanduslikke argumente ja ei pööranud tähelepanu kui värdjalik see oli inimeste isiksuse suhtes, nii ka Yellen ei eira ainuüksi asjaolu, et sellist moraalset kuritegu pole võimalik moraalselt kaitsta, vaid tal pole ka silmnähtavalt õigus."
Lowe osutab, et suur osa Ameerika Ühendriikide majanduse probleemidest on tingitud vähenevast tööjõu hulgast. Põhjuseks on osalt Covidi pandeemia ja osalt vananev töötajaskond.
"Rahvastiku kasv toetab üldiselt majanduse kogukasvu ja seda eriti heal järjel riikides, nagu seda on USA. Näiteks on rahvastikku taastootev sündide hulk oluline, et oleks võimalik ära hoida riigieelarve puudujäägi kriis," jätkas majandusekspert. "Sotsiaalhoolekanne ja Medicare [tervisekindlustus], mis on kaks suurimat meie riigi võlakoorma ning eelarvepuudujäägi kasvatajat, on üles ehitatud de facto Ponzi skeemidena. Sellisena nõuavad mõlemad, et pensionide rahastamiseks sünniks juurde piisaval arvul töötajaid."
Lowe'i sõnul nõudsid riigivõla intressimaksed 2021. aastal USA aastasest majanduse kogutoodangust 1,4 protsenti. Samas ennustab Kongressi eelarvekomisjon, et järgmise kümnendi jooksul suureneb see ligi kaks korda ja sajandi teises pooles jõuab 9 protsendini sisemajanduse kogutoodangust.
Yellen pidi Senatis aru andes üle elama ka üpris piinliku momendi, kui talle esitas küsimuse mustanahaline vabariiklasest senaator Tim Scott, kes kasvas üles üksikemaga vaesuses. Yelleni sõnul on sündimata laste tapmise õigus just eriti oluline mustade naiste jaoks, kuna nad on tihti vaesed.
Scott kuulutas selle peale: "Ma olen tänulik, et ma olen USA senaatorina täna siin."
Juudi rahvusest 75- aastasel Janet Yellenil ja tema abikaasal, Nobeli majanduspreemia võitnud, Georgetowni Ülikooli majandusprofessoril George Akerlofil, on üks poeg, Robert Akerlof, kes töötab Warwicki Ülikoolis majandusõppejõuna.
Toimetas Karol Kallas