Juunis riputati USA Lõuna-Korea saatkonna hoonele nii gigantne vikerkaarelipp kui ka Black Lives Matteri plakat. Foto: Scanpix

USA välisminister Antony Blinken teatas, et Ühendriikide saatkondadel heisatakse taas vikerkaarevärviline homolipp. Sellega muudetakse ära Donald Trumpi administratsiooni korraldus, mis seda piiras, vahendab Meie Kirik. Samuti luuakse “geiõiguste saadiku” ametikoht.

“Uhkuselipu heiskamine on üks viis näidata üles solidaarsust LGBTQ-ga,” ütles Blinken. Kui Obama administratsioon lõi välisministeeriumi juurde geiõiguste eriesindaja (special envoy) ametikoha, mis Trumpi valitsusajal oli vakantne, siis Blinken kavatseb ametisse nimetada uue esindaja, kes saab nüüd juba kõrgema saadiku (ambassador) positsiooni.

Jaanuari lõpus Senati küsimustele vastanud Blinkeni sõnul on tegemist kiireloomuliste küsimustega. “Oleme näinud LGBTQI inimeste vastase vägivalla kasvu kogu maailmas,” rääkis ta. Blinkeni väitel on ka mitte-valgenahaliste transsooliste naiste mõrvamine tõusnud ajalooliselt kõrgele tasemele. “Välisministeerium hakkab koheselt kaitsma LGBTQI inimeste õigusi,” kinnitas ta.

Juunis heiskasid USA Lõuna-Korea saatkonna töötajad maja fassaadile suure vikerkaarelipu ning Black Lives Matter’i plagu, kuid juba mõne aja pärast saabus välisministeeriumist korraldus mõlemad maha võtta.

Novembris vahendas Objektiiv, kuidas praegusel Ungari valitsusel pole Blinkenilt midagi head oodata. Esiteks on ta ema poolt ungarlane, teiseks oli aga Blinkeni isa Donald aastatel 1994-1998 USA suursaadik Ungaris. Donald koos Anthony kasuema, ungarlanna Vera Blinkeniga andis oma nime ja kopsaka rahasumma George Sorose poolt asutatud Budapesti Kesk-Euroopa Ülikooli Donald ja Vera Blinkeni Avatud Ühiskonna Arhiivile.

Ungari peaminister Viktor Orbani kriitikuna tuntud Alexander Faludy märkis toona, et pärast 2019. aastat, kui Orbani valitsus sundis Kesk-Euroopa Ülikooli Viini kolima, sai Blinkenite organisatsioonist ülikooli viimane side Ungariga. Donald Blinken on endiselt organisatsioonis tegev.

Toimetas Jaanus Vogelberg