Ungari peaminister Viktor Orban. Foto: Scanpix

Joe Bideni ametisseastumine oleks halb uudis Ungari peaministrile Viktor Orbanile, kirjutab Orbani kriitik Alexander Faludy väljaandes Unherd.

Faludy toob välja, et eelmisel kuul lõi Biden laineid avaldusega, kus paistis kirjeldavat Poola ja Ungari valitsusi "totalitaarsetena". "Kas see ka nii oli, pole tähtis – fakt on see, et tõenäoliselt ta kavatsebki Ungari, täpsemalt Orbani ette võtta," kirjutab Faludy.

Ta märgib, et Bidenil on Ungariga ammused sidemed. Nimelt veetis ta 1976. aastal seal mesinädalad abikaasa Jilliga. Reisi aitas korraldada Bideni hea sõber, Ungaris sündinud emigrant Tom Lantos, kes on ainuke USA Esindajatekotta valitud holokausti üle elanud inimene. Peale selliste sentimentaalsete kaalutluste on mängus aga muudki.

Faludy tõdeb, et Bideni perekonnal on tihedad sidemed ka Ukrainaga. Ungari on aga juba kuid blokeerinud Ukraina liitumisprotsessi NATOga. Faludy sõnul kasutab Ungari vetoõigust, et võidelda välja paremaid tingimusi Ukraina ungari vähemusele.

"Orbani enda suhtumine Ukraina territoriaalsesse terviklikkusesse teeb mõnedele vaatlejatele muret. Fideszi sümboolne irredentism Taga-Karpaatia piirialade suhtes on Krimmi annekteerimise ja Donetski ning Luganski separatismi järel märgatavalt tõusnud," kirjutab Faludy.

Tõelise ohuna Orbanile näeb Faludy aga Bideni administratsiooni potentsiaalseid liikmeid. Nimelt oodatakse, et Biden nimetab oma kampaaniameeskonna välispoliitika nõuniku Anthony Blinkeni kas välisministriks või Valge Maja rahvusliku julgeoleku nõunikuks.

Blinkenist ei maksa aga Orbani-sõbralikkust oodata. Esiteks on ta ema poolt ungarlane. Teiseks oli aga Blinkeni isa Donald aastatel 1994-1998 USA suursaadik Ungaris. Donald koos Anthony kasuema, ungarlanna Vera Blinkeniga andis oma nime ja kopsaka rahasumma George Sorose poolt asutatud Budapesti Kesk-Euroopa Ülikooli Donald ja Vera Blinkeni Avatud Ühiskonna Arhiivile.

Faludy märgib, et pärast 2019. aastat, kui Orbani valitsus sundis Kesk-Euroopa Ülikooli Viini kolima, sai Blinkenite organisatsioonist ülikooli viimane side Ungariga. Donald Blinken on endiselt organisatsioonis tegev.

Faludy lisab, et Orbanil puudus tema enda sõnade kohaselt "plaan B" juhuks, kui Trump ei võida. Faludy hinnangul oli teade Trumpi kaotusest üllatuseks nii Orbanile endale kui Fideszit toetavale meediale. Orban õnnitles Bidenit üle 14 tunni hiljem, kui enamik Euroopa liidreid.

Toimetas Jaanus Vogelberg