Raytheoni hüperhelikiirusel liikuva õhku hingava raketi kontseptsioon (A Hypersonic Air-breathing Weapons Concept; HAWC) 2017. aastast. Foto: Scanpix

Pentagon aktiveeris Saksamaa lääneosas Mainz-Kastelis asuva tuumabaasi ja 2023. aastaks varustatakse see Dark Eagle nime kandvate ülehelikiirusega tuumarakettidega. 

Dark Eagle (Tume kotkas) raketid suudavad lennata ligi 6500 kilomeetrit tunnis ja näiteks Moskvasse jõuaksid 21 minuti ja 30 sekundiga. Viimane kord oli 56. suurtükiväe brigaad (56th Artillery Command) täies lahinguvalmiduses kolmkümmend aastat tagasi 1991. aastal, vahetult enne Nõukogude Liidu kokku kukkumist, vahendab ZeroHedge.

Baasi aktiveerimine osutab Pentagoni üha kasvavale murele, et Venemaa on Euroopas oma uute hüperkiirusel lendavate relvadega saavutanud sõjalise üleoleku. 

Sõjaväebaasi juhtiva kindrali Stephen Maraniani sõnul "annab [baasi] aktiveerimine US Army Europe'ile (USA Euroopa Armeele) ja Aafrika väejuhatusele juurde märkimisväärse võimekuse sooritada operatsioone mitmes piirkonnas."  

Lisaks "Tumedatele kotkastele" varustatakse 56. suurtükiväe brigaadi baas ka mitmete muude relvadega, nagu näiteks maapinnalt startivate Tomahawk tiibrakettidega.

Ülehelikiirusel liikuvad raketid oleksid NATO jaoks oluline lisavõimekuse saavutamine, sest isegi maailma kõige võimekamatel raketikaitsesüsteemidel on raskusi ülehelikiirusel liikuvate rakettide alla tulistamisega nende suure kiiruse ja ennustamatute lennutrajektooride tõttu.

Täna on Hiina ja Venemaa hüperhelikiiruse raketitehnoloogia valla võidujooksus Ameerika Ühendriikides märkimisväärselt ees. USA Saksamaa baasi taaskäivitamine ja plaanid sellega näitavad, et ees on uus külm sõda. Külm sõda kus maailma supervõimud aretavad võidu järjest kiiremaid rakette ja võimekamaid lennukeid.

Toimetas Karol Kallas