USA kongressi spiiker Mike Johnson pidamas kõnet kongressi vabariiklaste juudi fraktsioonile, 28.10.2023 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide kongressi vabariiklastest enamus esitas 30. oktoobril seaduseelnõu, millega soovitakse Iisraeli sõjaliseks abistamiseks vajaminev 14,3 miljardit dollarit arvata maha maksuameti eelarvest.

Demokraadid, kes on viimastel aastatel maksuameti (IRS) rahastamist märkimisväärselt suurendanud, on sellise kärpe vastu, vahendab Newsmax.

Samuti ennustatakse, et eelnõu ei kogu senatis, kus demokraatidel on enamus, vajalikku hulka poolthääli.

Maksuameti eelarve kärpimise näol on tegemist hiljuti spiikriks saanud vabariiklase Mike Johnsoni esimese suurema poliitilise algatusega. 

Kuigi demokraatide juhitav valitsus nõudis kongressilt, et see kiidaks ühe korraga heaks 106 miljardi dollarilise Iisraeli ja Ukraina sõjalise abistamise ning piiri kindlustamise seadustepaki, otsustas Johnson need asjad eraldi hääletustele panna. 

Johnson selgitab, et Ukraina abi osas soovib ta täpsemalt teada, millele abiraha kulutatakse. Iisraeli abistamist peab ta Ameerika Ühendriikide julgeoleku jaoks tähtsamaks kui Ukraina toetamist. 

Demokraadid süüdistavad vabariiklasi, et sedasi käitudes vabariiklased "teevad rahvuslikust julgeolekust päevapoliitika teema" ja kinnitavad, et IRS-i eelarve vähendamine läbi ei lähe.

Selleks, et seaduseelnõu saaks seaduseks, peavad selle heaks kiitma nii kongress kui senat ja allkirjastama president. Kaks viimast IRS-i arvelt Iisraeli toetamist tõenäoliselt ei poolda, mis tähendab abi viibimist.

2022. aasta augusti keskel võeti demokraatide eestvedamisel vastu "inflatsiooni vähendamise seadus" (IRA), millega suurendati IRS-i eelarvet 80 miljardi dollari võrra ja nähti ette 87 000 uue IRS-i agendi värbamine ning nende relvastamine. Vabariiklaste sõnul on IRA töötajaskonna suurendamise näol tegemist eelkõige riigi kodanike arutu järelvalve märkimisväärse võimendamise projektiga, millel pole inflatsiooniga suurt midagi pistmist ning mille rahastamine on lubatud esimesel võimalusel lõpetada. 

Vabariiklastel on omakorda käises trumpkaart, milleks on asjaolu, et novembris lõpeb USA valitsuse rahastamise ajutine kokkulepe ja tuleb uuesti läbi rääkida, millele Ameerika Ühendriikide valitsus järgmisel aastal saab raha kulutada.  

Toimetas Karol Kallas