Saatesarja"Välgatused" seekordses saates tuleb põhjalikult juttu Rail Balticust. Stuudios on külas kodanikuühenduse Avalikult Rail Balticust juhatuse liige Priit Humal, vestlust juhib Indrek Petersoo.

"Kodanikuühendus Avalikult Rail Balticust pooldab Euroopaga parema raudteeühenduse loomist ning me oleme teinud tööd selle nimel, et maakonnaplaneeringute käigus maha märgitud trass oleks inimesi võimalikult vähem häiriv ja loodussõbralik. Raudtee peab olema rajatud teaduspõhiselt, inimesi kaasates, võimalikult väikeste keskkonnakahjudega ning samuti silmas pidades asjaolu, et inimestele tekitatud kahjud saaksid õiglaselt hüvitatud. Paraku näeme, et Rail Balticu projekt ei ole nii ilus kui seda alguses inimestele serveeriti," ütles saatekülaline.

"Tihti jäetakse ametnike poolt mulje, et Euroopa Liidu poolt Rail Balticule tulev raha on mingi lisaraha, mida me muidu ei saaks – see ei vasta tõele. Väga väike osa on sellist raha, mida meile ei tuleks kui me Rail Balticut sellisel kujul ei ehitaks. Lõviosa sellest finantseeringust on Eestile ette nähtud ümbrikuraha, see on Euroopas levinud kõnekäänd riiklikule eraldisele, mis tuleks Eestile ka juhul kui me Rail Balticut ei teeks, vaid rajaksime mõne muu sobiva piiriülese projekti. Seejuures kasutavad teised riigid seda raha projektideks, millel on nii piiriülene kui siseriiklik tähtsus. Näiteks Pärnusse minevat maanteed mööda Riiga sõites saame saame rääkida piiriülesest projektist," selgitas Humal.

Saatesari "Välgatused" keskendub peamiselt olulistele mittepäevakajalistele teemadele, mis Eesti inimesi ja nende argielu paratamatult mõjutavad.

Vaadake lisa saatest!