Salar de Uyuni liitiumi ekstraheerimise väljad Boliivias Foto: Scanpix

Boliivia andis teada, et on sõlminud märkimisväärse lepingu Vene riikliku tuumaenergeetika kontserni Rosatomi tütarettevõtte Uranium One'iga, eesmärgiga rajada Salar de Uyunis liitiumkarbonaadi tootmiskompleks. Tegemist on maailma ühe suurima teadaoleva liitiumi maardlaga, mille ekspluateerimise litsents loovutatakse Vene riiklikule korporatsioonile. 

Projekti raames (mille maksumus ulatub 976 miljoni dollarini) kasutatakse Venemaa liitiumi kaevandamise tehnoloogiat, mis võimaldab ekstraheerida kuni 14 000 tonni patareikvaliteediga liitiumi aastas. Tegemist on järjekordse sammuga, mille abil Boliivia üritab kasutusele võtta oma liitiumivarusid, mida hinnatakse 23 miljoni tonni juures maailma suurimaiks. 

Möödunud aastal võitis Vene Uranium One koos Hiina ettevõtete CBC ja Citic Guoan Groupiga litsentsi rajada katsetehas, mille edukuse korral laiendatakse Vene ja Hiina kontsernide liitiumi tootmine Boliivias industriaalsele tasemele. 

Boliivia valitsus on seadnud endale eesmärgiks eksportida igal aastal 50 000 tonni liitiumkarbonaadi ekvivalenti, muutes sedasi Lõuna Ameerika riigi ülemaailmses liitiumi tarneahelas keskse tähtsusega tegijaks. Liitiumi kaevandamine on vajalik peamiselt elektriautode akude tarbeks.  

Vene mäetööstuskontserni tehas rajatakse plaanide kohaselt 2025. aasta teiseks pooleks 3656 meetri kõrgusele. Väidetavasti hakkab tehas kasutama tootmisprotsesse, mis on tavapärasest keskkonnasõbralikumad tänu kasutatavate kemikaalide koguste vähendamisele. 

Boliivia liitiumitootmine on seisnud möödunud kümnenditel silmitsi mitmete väljakutsetega. Alates 1990ndatest aastatest on Lõuna-Ameerika riik poliitilise ebastabiilsuse, bürokraatia ning logistiliste probleemide kiuste üritanud arendada tööstuslikku tootmist, mis on senini õnnestunud vaid piiratud määral. 

Toimetas Adrian Bachmann