Foto: bigstockphoto.com

Nädal aega väldanud referendumiga otsustasid venelased anda ühe mehe ja ühe naise vahelisele abielule põhiseadusliku kaitse. Põhiseaduse muutmise poolt hääletas 78% osavõtnutest ning kõigest 21% oli vastu. Osalusprotsent oli 65, vahendab Deutsche Welle.

Kreml nimetas tulemust "triumfiks" ning nende sõnul näitab see rahva usaldust Putini suhtes. Teiste põhiseaduse muudatuste seas oli ka muudatus, mis võimaldab Putinil pärast praeguse ametiaja lõppu 2024. aastal uuesti presidendiks kandideerida ning pikendada seega oma valitsemisaega kuni aastani 2036.

Referendum pidi algselt aset leidma 22. aprillil, kuid lükati koroonaviiruse pandeemia tõttu edasi. Venelastel oli nädal aega, et oma hääl anda. Nii pika hääletusperioodi kasuks otsustati soovist suurendada rahva osalust.

Kuigi Venemaa parlament oli reformid juba heaks kiitnud, otsustas Putin nende osas siiski referendumi korraldada, et saada nende jaoks rahva toetust, mis on tema sõnul vajalik stabiilsuse tagamiseks ja Vene väärtuste tsementeerimiseks. "Me hääletame riigi eest, mille nimel me oleme tööd teinud ning mida me soovime oma lastele ja lastelastele pärandada," ütles Putin teisipäeval.

Lisaks eelmainitutele olid põhiseaduse muudatuste seas ka garanteeritud miinimumpension, Venemaa seaduste ülimuslikkuse rõhutamine rahvusvaheliste normide suhtes ja "uskumus Jumalasse" kui rahva põhiväärtus.

Toimetas Martin Vaher