RuNeti reklaam. "Dgitaalne suveräänsus ühenduvuse ajastul." Pilt: RuNet

Käesoleva aasta aprillis võeti Venemaal vastu suveräänse interneti seadus, mille alusel luuakse Venemaal ja sõltlasterritooriumitel muust maailmast eraldiseisev internet. 21. novembril lisandus sellele kohustus paigaldada nutiseadmetele Vene tarkvara.

Esimesel novembril algasid Venemaal RuNeti, venemaise ja ülejäänud maailmast sõltumatu ning holistiliselt funktsioneeriva interneti katsetused, vahendab Defence One.

Venemaa eraldiseisva interneti võimekuse teste tehakse edaspidi vähemalt kord aastas ja pigem tihemini. Lisaks välisohtude ennetamisele – kui rahvusvahelised ilmavõrguorganisatsioonid peaksid mingil põhjusel Venemaa "juhtme seinast välja tõmbama" – tähendab see ka võimekust sisejulgeoleku huvides välismaise internetiliikluse äralõikamist viisil, et see ei häiriks riigisiseste sidevõrkude tööd.

Aprillikuise seadusega sätestati lisaks, et muu maailma internetiliiklus peab Venemaale jõudma ainult läbi kindlate, riigi kontrolli all olevate sõlmede. Viidatud sõlmed annavad Venemaa valitsusele võimekuse kontrollida internetiliiklust, blokeerida nii üksikuid võrgukeskkondi kui katkestada ühendus kogu muu maailma ilmavõrguga.

Nutiseadmetele Vene "alternatiivse" tarkvara paigaldamist nõudev seadus hakkab kehtima 2020. aasta juulikuust ja see puudutab nutitelefone, arvuteid ja nutitelereid, kirjutab BBC.

Seaduse põhjenduseks tuuakse vajadus edendada venemaist tehnoloogiasektorit ja teha kasutajate jaoks seadmete kasutamine hõlpsamaks.

Kuid seadusega käivad kaasas mured, et sellise tarkvara eelpaigaldamiskohustusega kaasneb riigipoolne nuhkimisoht ja teatud suured lääne ettevõtted võivad Vene turult hoopis lahkuda.

Seadus võeti vastu vastu möödunud neljapäeval (21.11.2019) Duuma alamkojas. Seadmete nimekirja koostamine, millele tuleb eelpaiagaldada Vene tarkvara, jäeti valitsuse hooleks.

Seaduse ühe kaasautori, Oleg Nikolajevi sõnul tuleb uus seadus venelastest kasutajatele ainult kasuks.

"Kui me ostame keerukaid elektroonikaseadmeid, on neisse eelpaigaldatud hulk, peamiselt läänes toodetud rakendusi. Nii võivad inimesed arvata, et kodumaiseid alternatiive pole olemaski. Kui me koos seadmete originaaltarkvaraga pakume ka Vene tarkvara, siis tekib inimesel õigus valida," vahendab duumasaadiku sõnu Interfax.

Lisaks oma interneti ehitamisele, oma tarkvara eelpaigaldamise nõudele ja muudele internetti kängitsevatele karmimatele seadustele on Venemaa nõudnud otsimootoritelt teatud otsisõnade kustutamist ja sõnumiteenustelt krüpteerimisvõtmete jagamist.

Kremli sõnul on kõik viidatud seadused ja algatused tehtud ainult kasutajate ning küberturvalisuse huvides. Teiselt poolt meenutab venemaine internet üha rohkem Hiina "suure tulemüüriga" ümbritsetud ilmavõrku.

Toimetas Karol Kallas