Venemaal valminud koroonavaktsiin Sputnik V. Foto: Bigstockphoto

Kuigi Vene Föderatsioon oli esimene riik maailmas, mis teatas litsentsi väljastamisest siseriiklikult välja töötatud COVID-19 vaktsiinile, liigub Venemaa vaktsineerimisprogramm edasi teosammul.

Märtsi alguses, kui Suurbritannia populatsioonist oli vaktsineeritud 32,1% ning USA elanikkonnast 17,1%, oli Vene föderatsiooni vastav näitaja 3,5%.

Venelaste seas läbi viidud küsitlused näitavad, et vähem kui kolmandik on end valmis laskma pookida Sputnik V või mõne muu koroonavaktsiiniga. Venelaste hulgas on uurimuse kohaselt levinud ka veendumus, et koroonaviiruse tõsidust on meedia oluliselt liialdanud.

Vaktsineerimise senine aeglane tempo muudab ebarealistlikuks Moskva poolt välja kuulutatud pookimiskava, mille kohaselt on suveks eesmärgiks vaktsineerida 60% populatsioonist. Kiirendamaks vaktsineerimise tempot loobus valitsus vaktsineerimise plaanist eelisgruppide alusel ning avas uksed kõigile tahtjatele. Peagi aga selgus, et tahtjaid oli vähevõitu.

Lisaks Venemaa enda vaktsiinile on valitsus andnud loa veel kahele vaktsiinile. Maailmakuulus meditsiiniajakiri The Lancet kinnitas, et Sputnik V omab 91,6% tõhusust ning ei kätke endas tõsiseid kõrvaltoimeid.

Levada keskuse poolt läbi viidud küsitlusest ilmnes, et üksnes 30% venelastest on valmis laskma ennast vaktsineerida. Detsembris ulatus jaatavalt vastanute määr veel 36 protsendini. Antud tendents liigub vastassuunaliselt teiste riikidega, kus vaktsineerimisvalmidus on pigem tõusujoonel. 

Venelased on maailmas üks kõige vaktsiiniskeptilisema hoiakuga rahvastest. Veebruaris avaliku arvamuse uurimuskeskuse Ipsos poolt läbi viidud küsitlusest nähtus, et venelastest on vaid 42% valmis laskma end vaktsineerida. Prantslaste ja ameeriklaste vastavad näitajad on 57% ja 71%.

Toimetas Markus Järvi