Väljaanne „Izvestia“ raporteerib neljapäevases väljaandes, et kodanikeühendus „Autokraatne Venemaa“ kavandab koostöös Vene Õigeusklike Kodanike Liiduga uue õigeuskliku poliitilise partei registreerimist.

Organisatsiooni asutajaliikmed soovivad Venemaale monarhilist riigikorda, kus keskset rolli on määratud etendama Vene Õigeusu Kirik koos Moskva patriarhiga, keda nähakse kogu riigi vaimse isana.

Autokraatse Venemaa juhi Dmitri Merkulovi sõnade kohaselt "registreeritakse partei, mille põhieesmärgiks saab olema ajaloolise Venemaa ja tema traditsioonide taaselustamine, mis hävitati bolševistlike kurjategijate poolt.“

„Me soovime, et (Ortodoksi) Kirik kasvataks oma mõju meie riiklikus elus.“ Merkulovi sõnutsi on Vene Ortodoksi Kirik kogu ortodoksse riigikorra kandetalaks. Kodanikuliikumise juhi väitel on Venemaal vaja liita ühtseks riiklikuks tervikuks Ortodoksi Kiriku kanoonilised piirkonnad, eeskätt Valgevene ja Ukraina, mis saaksid riigijuhiks valida ortodoksse monarhi, kes suudaks taastada möödunud aegade hiilguse.

Asutatav partei alustab tööd eesmärgiga taastada koolides religiooniõpetus ning sellega kaasnev traditsiooniliste vaimsete, moraalsete ja kultuuriliste väärtuste taasavastamine.

Vene Ortodokssete Kodanike Liidu esimehe Valentin Lebedevi sõnade kohaselt kannatab Vene Ortodoksi Kirik hetkel seninägematult raevuka rünnaku all selle tõttu, et tegemist on viimase Venemaa omariiklust, traditsioone ja kultuuri üleval hoidva alustalaga.

Viimasel ajal on Vene Ortodoksi Kirik pidanud kannatama nii Venemaalt kui ka välismaalt lähtuva kriitikatulva all seoses „Pussy Rioti“ (tõlk. v**umürgel) nimelise koosluse kohtuasjaga.

Kolm „punkgrupi“ liiget – Nadežda Tolokonnikova (22), Maria Aljohina (24) ja Jekaterina Samutsevitš (30) – mõisteti 17. augustil kaheks aastaks vangi, nn “punkpalvuseks” nimetatud aktsiooni eest, mis leidis aset Moskva suurimas katedraalis. Kohtuasja saatis massimeedia ning rahvusvaheliste ringkondade terav kriitika.

Internetis levitatud kärbitud videosalvestisel on näha, kuidas grupiliikmeid ristimärki tehes Kristuse Lunastaja Katedraali altaril jalgadega vehivad, “püha p**k” nimelise loo saatel, mille sõnum kannustab Neitsi Maarjat ajama Vladimir Putin minema ning agiteerib Ortodoksi Kiriku vastu toetuse tõttu, mida Kirik avaldas endisele KGB ohvitserile presidendivalimiste ajal.

Kiriku kritiseerijad heidavad Kirikule ette, et see on riigiga sisuliselt kokku kasvanud. Kiriku väitel on rünnakute taga peamiselt isikud, kes pooldavad “radikaal-liberaalseid ideid”.

22. aprillil korraldas Vene Ortodoksi Kirik üleriigilise palve “usu kaitseks” kõikide Venemaale kurja soovivate jõudude vastu. Kiriku Ülemkogu avalduses täheldati, et Kirik on seatud sihtmärgiks nende poolt, kelle huvides on ühiskonnale peale suruda radikaal-liberaalseid “väärtusi” ning kes vastustavad Kiriku vastuseisu homoseksualistide abieludele ning tarbimiskultuurile.

Vene Ortodoksi Kiriku juht patriarh Kirill sai opositsiooniliste jõudude poolt hukkamõistu osaliseks tema toetuse tõttu Vladimir Putinile, enne viimase ülekaalukat võitu 4. märtsi presidendivalimisi. Televisioonis ülekantud intervjuus nimetas patriarh Putini valitsemisaega Jumala poolt läkitatud imeks.

Opositsiooniline meedia ja blogijad on kritiseerinud Kiriku juhtfiguuride “külluslikku” eluviisi. Putini vastane ajaleht “Novaja Gazeta” avaldas oma veebruarikuus ilmunud väljaandes loo, mis süüdistas patriarhi, et see olevat 1990’ndate alguses Kiriku kaudu rikastunud tubaka ja alkoholi müügist.

Kirikupea sattus käesoleva aasta alguses veel ühe skandaali keskmesse, mis puudutas 30 000 dollarilise väärtusega Breguet käekella, mis retušeeriti Kiriku fotodelt, ent mille peegeldus säilis jäädvustusel ja põhjustas avaliku pahameeletormi. Patriarh oli enne skandaali toimunud intervjuus märkinud, et omab hinnalist ajanäitajat, ent ei kanna seda kunagi.

Artikkel avaldati algselt portaalis RIA Novosti.