Mark Zuckerberg tunnistusi andmas. Foto: Scanpix

USA vabariiklasest senaatori Josh Hawley poole pöördunud vilepuhuja sõnul kasutab Facebook oma sisemist projektijuhtimise süsteemi "Tasks" ehk "Ülesanded", et teiste sotsiaalmeediahiidudega tsensuuri koordineerida, vahendab Washington Examiner.

Teisipäeval grillis Hawley Senati justiitskomitee ette kutsutud Facebooki juhti Mark Zuckerbergi nii Tasksi kui teise, Centra nimelise programmi osas. Hawley info kohaselt kasutab Facebook Centrat selleks, et jälgida oma kasutajate tegevust kogu internetis, mitte vaid Facebooki enda lehel.

Vande all tunnistusi jaganud Zuckerberg väitis, et talle ei tule programmi nimi tuttav ette. Hiljem Facebook küll kinnitas, et Centra eksisteerib, kuid nimetas seda tööriistaks, mida kasutatakse muuhulgas "koordineeritud ebaautentse käitumise" ehk võltskontode ja muu säärase tuvastamiseks.

Tasks võimaldab aga Hawley sõnul Facebooki, Google'i ja Twitteri tsensuurimeeskondadel omavahel suhelda. Twitterilt ja Google'ilt saadud tsensuurisoovitused sisestatakse tema sõnul Tasks'i, et Facebook saaks need omakorda ellu rakendada.

Hawley sõnul rääkis vilepuhuja talle, et nii satuvad tihti löögi alla just konservatiivsed isikud, veebilehed jm. "Kas olete kunagi mõelnud sellele, miks ühelt platvormilt keelu saanud isikut tabab sama saatus kiiresti ka teistel? Nii seda tehaksegi," säutsus senaator.

Zuckerbergi sõnul teevad kolm sotsiaalmeediahiidu koostööd näiteks terrorismi, valimistesse sekkumise ja laste ärakasutamise vastases võitluses. Samuti tunnistas ta, et ka sisu modereerimise osas toimub tõenäoliselt teatud suhtlus, kuid lõplik otsus jääb tema sõnul siiski Facebookile.

Toimetas Jaanus Vogelberg