Suur marss perede kaitseks 15. mail 2021 Vilniuses. Foto: Maksim Rogalski.

Vilniuse linnapea Remigijus Šimašius võttis tagasi loa korraldada maikuus toimuma pidanud "Suure marssi perekondade kaitseks", ettekäändel "puhastada" Leedu pealinna kõigest Venemaaga seonduvast.

Šimašius teatas otsusest oma Facebooki lehel. Sarnaselt Yandexi tegevuse keelustamisega Vilniuses, Venemaa ja Valgevene parterlinnadega koostöö lõpetamisega, Vene kultuuripäevadest ja muudest "kahtlaste sidemega" üritustest loobumisega keelas Vilniuse linnapea ka "Suure marssi perede kaitseks".

"Suur marss perede kaitseks" toimus esimest korda mullu maikuus Vilniuse lauluväljakul Vingio pargis. Ürituse eesmärk oli kaitsta traditsioonilisi pereväärtusi. Eelkõige protesteerisid kohalviibijad Istanbuli konventsiooni ratifitseerimise, tsiviilpartnerluse seaduse vastuvõtmise, sooideoloogia juurutamise ja homoabielude vastu.

Leedu erinevatest paikadest startisid Vilniuse poole tuhanded riigilippude ja "Perede liidu" sümboolikaga ehitud autod. Teel Vilniusesse tervitasid kohalikud elanikud kolonne teeservadel ja sildadel loosungite ja plakatitega. Tõsi küll, Vilniuse sissesõitu juures tervitas "Suure marssi" osalejaid suur kiri elektroonilistel ekraanidel: "Vilnius armastab kõiki perekondi". Sellise teksti lasi elektroonilistele tabloodele panna Vilniuse linnapea.

15. mai õhtul kogunesid Vingio pargis laululava ees kümneid tuhandeid inimesi. Esinemised kestsid mitu tundi. Selhulgas pöördus video vahendusel kohalviibijate poole Leedu president Gitanas Nauseda, kes kinnitas, et abielu Leedus on olnud ja jääb põhiseaduse kohaselt mehe ja naise liiduks.

Suur marss perede kaitseks Vilniuses 15. mail 2021. Foto: Maksim Rogalski.

Teatades pereväärtuste kaitsjate uue meeleavalduse loa tühistamisest, nimetas Šimašius neid halvustavalt "marssistideks" ja süüdistas neid "Kremli väärastunud väärtuste toetamises".

"Jälgime avalikku ruumi ja näeme, et selle ürituse endised või praegused algatajad toetavad aktiivselt mitte ainult neid väärastunud väärtusi, mida Kreml propageerib, vaid ka Venemaa tegevust. Sõda on selge veelahe. Kuna isegi sõda pole aidanud mõistusele tulla, ei luba me, et sündmus muutuks teiste inimeste lollitamise platvormiks. Kui ei meeldi, võite pöörduda kohtusse, palju õnne," kirjutas Šimašius Facebookis, lubades peagi teada anda "uutest meetmetest Venemaa propaganda vastu võitlemiseks".

Varem Liberaalide Liitu kuulunud Šimašius oli muuhulgas esimene Vilniuse linnapea, kes avalikult geiklubi külastas.

Toimetas Maksim Rogalski