Varro Vooglaid 28. detsembril 2018 Vilja Kiisleri poolt juhitud otsesaates "Otse Postimehest". Foto: Scanpix

Varro Vooglaid ei nõustu Harju maakohtu otsusega, mille kohaselt polevat ERRi eetris tema nimetamises tavalistest homoseksuaalidest kolm korda rohkem geiseksile mõtlevaks isikuks midagi õigusvastast. Vooglaiu sõnul on kohtu otsus siiski informatiivne, näidates, et Eesti on selline riik, kus võib satiiri loosungi taha varjudes vabalt inimeste kohta laimavaid vääraid faktiväiteid levitada.

Harju maakohus avaldas täna oma otsuse, millega asuti seisukohale, et ERRi eetris tema nimetamises "heteromeheks, kes mõtleb geiseksile kolm korda rohkem kui tavaline homoseksuaal", ei olnud midagi õigusvastast ja seetõttu tuleb Vooglaiu hagi ERRi vastu jätta rahuldamata.

Kohtu hinnangul on tegemist satiirižanris esitatud lausega, mis oma olemuselt vastab ühele olulisele satiirisaate tunnusele – avaliku elu tegelaste karikeerimine ja nende aadressil ironiseerimine.

Kohtunik Vallo Karileri sõnul ei ole satiirile olemuslikke tunnusjooni saates "Ongi koik" ületatud, tegemist ei ole keskmise mõistliku televaataja arusaama järgi Vooglaiu suhtes pahatahtliku käitumisega, vaid on sellele vaatajale arusaadavalt satiiri võtmes esitatud lausega, mitte faktiväitega.

Kohtu otsusega saab tutvuda SIIN. Alljärgnevalt on toodud esile Vooglaiu poolt vastuseks Delfi küsimusele saadetud kommentaar, mille ta palus avaldada tervikuna.

Varro Vooglaiu kommentaar:

"Kuigi ma ei ole veel jõudnud kohtuotsusega põhjalikult tutvuda, võin üldises plaanis öelda, et ma ei nõustu otsuse järeldustega ja pean neid kahetsusväärseks. Samas on kohtu otsus ka sellisena informatiivne, sest saime nüüd kõik teada, et Eesti kohtusüsteemi hinnangul võib Eesti õigusruumis teisi inimesi laimata nende kohta väärate faktiväidete esitamise teel kasvõi rahvusringhäälingu kui suurima meediaväljaande tasandil, ent selleks, et vastutust vältida, tuleb lihtsalt laimavaid faktiväiteid levitada satiiri loosungi all. Netikommentaatorid tehku siit omad järeldused…
Edasi kaevata ma kohtuotsust ei kavatse, sest kohtusüsteem on kõnelenud ja mul puudub huvi selles küsimuses lõputult protsessida. Meie Objektiivis ei peaks kunagi võimalikuks nii madalale laskuda, et hakata nt ERRi juhtide suhtes levitama avalikult laimavaid vääraid faktiväiteid, külvates teadlikult pahatahtlikke kahtlusi, nagu oleks nende näol tegu pervertidega. On kahetsusväärne, et ERR endale minu suhtes sellist käitumist lubab – juba korduvalt –, tehes seda argpükslikult satiiri loosungi taha varjudes. Kui kohus toonitas, et keskmise mõistliku inimese jaoks olevat minu suhtes tele-eetris otseselt väärate laimavate faktiväidete esitamine olnud satiir, siis ma ütleks, et keskmine mõistlik inimene ei tegeleks kunagi avalikult teiste suhtes selliste valeväidete levitamisega ja päris kindlasti ei teeks seda väljaanne, mis lähtub oma tegevuses elementaarse kultuursuse standarditest.
Jääb üle loota, et ERR on oma tegevuse ja saavutuste üle uhke ning usub endiselt endasse kui kvaliteetmeedia väljaandesse. Mina paraku ei usu ja sarnaselt mõtlevaid inimesi on üha rohkem. Kindlasti ei maksaks ERRil üllatuda, kui kunagi tuleb neile ebameeldivate inimeste mõnitamine neile ringiga tagasi. ERR ise kasvatab endale vaenlasi ja niisuguse koolikiusajaliku käitumise puhul on täiesti mõttetu vastastikusest austusest rääkida."