Võrdõiguslikkuse volinik Liisa Pakosta. Foto: Scanpix

Võrdõiguslikkuse volinik Liisa Pakosta ütles kolmapäeva õhtul saates "Esimene stuudio", et Eestis tuleks seadustada nn homoabielu, mis lahendaks ka kooseluseaduse läbisurumise lõpule viimise probleemi.

Pakosta sõnul on kogu Eesti õigusruum "vähemuste kaitse poolel", mistõttu pidas ta hiljuti vajalikuks käia Pärnu linna volikogus vähemuste õiguste osas järeleaitamistundi tegemas. Voliniku sõnul on kohalikel omavalitsustel Eesti õigusruumist tulenevalt mitte lihtsalt vähemuste sallimise kohustus, vaid kohustus aktiivselt aidata.

Vastuseks saatejuht Johannes Tralla küsimusele, mida tuleks teha kooseluseaduse rakendusaktidega, vastas Pakosta, et tema ettepanek, mida ta on varemgi esitanud, seisneb hoopis nn homoabielu seadustamises, mis aitaks ehk lõpetada kooseluseadusega seonduva ühiskondliku trauma.

"Minu arust oleks väga mõistlik muuta perekonnaseaduse esimest paragrahvi," toonitas volinik (saates alates 13:15) ja lisas, et nimetatud paragrahvis ei tuleks öelda, et abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel, vaid kahe inimese vahel.

"Siis ei oleks ka neid kooseluseaduse rakendusakte vaja."

Saate lõpus märkis ta, et Eestis leiab aset 20ndate Saksamaal toimunut meenutav "rünnak ühe vähemuse vastu" ning et "poliitilise agenda osana on see täiesti sobimatu Eesti põhiseaduslikku korda ja Eesti õigusruumi."

Nn seksuaalvähemuste esindusühinguid on aga Pakosta sõnul põhjendamatu nimetada ideoloogilisteks ühendusteks, kuna nende näol olevat tegu hoopis huvikaitseühingutega.

Liisa-Ly Pakosta alustas tööd soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinikuna 3. oktoobril 2015, saades sellele positsioonile Isamaa ja Res Publica Liidu toetusel. Ametisse nimetas ta toonane sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. Varem IRLi kuulunud Pakosta oli ka XII riigikogu liige ja üks kooseluseaduse algatajatest.

Toimetas Varro Vooglaid

IRLi poolt võrdõigusvolinikuks upitatud Pakosta kutsub üles "homoabielu" seadustama