Marek Võrklaev Foto: riigikogu fotoarhiiv

Rahandusminister Mart Võrklaev soovitas eile riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjonis kohalikel omavalitsustel makse tõsta, kuigi juba praegu on nii elanikel kui ka ettevõtetel probleeme igapäevase toimetulekuga. 

Eurotoetuste kasutamise arutelul toodi komisjonis välja asjaolu, et mitmete europrojektide jaoks on kohalikel omavalitsustel vaja välja panna rahaline omaosalus, kuid kiire inflatsiooni ja energia kallinemise tõttu on KOV-id rahalistes raskustes. Seetõttu ei suudeta ka eurotoetusi taotleda, kuna omaosalust pole kuskilt võtta,vahendab Postimees. Kohati ei suuda omavalitsused täita rahaliste vahendite puudusel koguni oma põhiülesandeid ja tagada vajalikke teenuseid. 

Rahandusminister Võrklaev näeb probleemile lahendust – tuleb tõsta makse. Kui komisjoni arutelul osutati, et arvestades kulude suurenemist, inflatsiooni ja euribori tõusu on omavalitsustel keeruline oma elanike maamaksu tõsta, siis rääkis Võrklaev, kuidas ta omal ajal vestles omavalitsuse juhina ettevõtjatega, kes tema sõnul on olnud valmis maksma kõrgemat maamaksu. „Ma arvan, et ei ole seal midagi katastroofilist. On vaja julgeid otsuseid," ütles Võrklaev.

Viimastel kuudel on Eesti majandus olnud pidevas languses ja paljud ettevõtted tõmbavad tootmisi koomale või sulgevad uksi. Tööstuses ulatub langus koguni 15 protsendini. 

Toimetas René Allik