Pärast islamiseerumise vastase aktivisti Tommy Robinsoni pagendamist Facebookist, Twitterist ja Instagramist otsustas ka YouTube kehtestada tema ligi 390 000 jälgijaga kontole tugevaid piiranguid, vahendab The Independent.
Pärast Robinsoni (kodanikunimega Stephen Yaxley-Lennon) peaaegu täielikku pagendamist suurest sotsiaalmeediast jäi YouTube sisuliselt tema ainsaks platvormiks, mille kaudu oma arvukate poolehoidjatega suhelda. Hoolimata mitmete Briti parlamendiliikmete üleskutsetest otsustas YouTube Robinsoni kontot esialgu küll mitte kustutada, kuid kehtestas sellele siiski tugevad piirangud, mis pärsivad Robinsoni videote levikut.
Internetihiiule Google kuuluv videojagamisplatvormi pressiesindaja sõnul otsustas YouTube pärast kolmanda osapoole ekspertidega konsulteerimist rakendada Tommy Robinsoni kanali suhtes "karmimat kohtlemist" vastavalt ettevõtte piiripealse sisu poliitikale:
"Sisu peidetakse hoiatuslehe taha, eemaldatakse soovituste hulgast ning kontolt eemaldatakse kesksed funktsioonid nagu otseülekannete tegemise, kommenteerimise, soovitatud videote nägemise ja laikimise võimalus."
Pressiesindaja sõnul on YouTube valmis ka Robinsoni kanali kustutama, juhul kui see rikub ettevõtte vihakõne poliitikat, mis keelab "vägivalla või viha õhutamise usulise kogukonna liikmete vastu" või millel on sidemeid keelatud rühmitustega.
Kõikidele Robinsoni videotele on nüüd lisatud eelnev hoiatuskiri: "YouTube'i kogukonna arvates on järgmine sisu mõnele vaatajaskonnale sobimatu või solvav." Robinson ei saa oma kanalil teha ka enam otseülekandeid ega näha oma videote vaatamiste arvu ning tema konto külastajad ei saa jätta videote alla kommentaare ega näha teisi videosoovitusi.
Kui otsida Google otsingumootorist Robinsoni YouTube'i kanalit, siis näidatakse seda endiselt esimese otsingutulemusena, kuid YouTube sisese otsinguga seda enam võimalik leida pole.
Pressiesindaja sõnul on YouTube'i eesmärgiks hoida tasakaalu väljendusvabaduse ja avaliku arvamuse vahel ning samaaegselt vältida Robinsoni videote soovitamist uutele vaatajatele. Sama meedet rakendab platvorm ka teiste kanalite puhul, mis sisaldavad nende hinnangul vastuolulist usulist või ekstremistlikku sisu, kuid ei riku otseselt YouTube'i vihakõne ja vägivaldse ekstremismi poliitikat.
Ühtlasi demonetiseeris YouTube juba jaanuaris Robinsoni kanali (st jättis selle ilma reklaamitulust), kuna väidetavalt rikkus kanal nende reklaamipoliitikat. Ühtlasi blokeeris mullu novembris Robinsonile annetuste tegemise võimaluse ka veebipõhine maksesüsteem PayPal.
Põhjusena, miks otsustati erinevalt teistest suurtest sotsiaalmeediaettevõtetest Robinsoni siiski veel mitte täielikult pagendada, tõi YouTube välja erinevat tüüpi sisu esinemise oma platvormil. Enne Robinsoni Facebooki konto kustutamist tänavu veebruaris ei olnud ta oma YouTube'i kontot peaaegu aasta aega kasutanud. Robinson ei kasutanud seda otseülekannete tegemiseks ning tema kanalil olevad videod olid rohkem formaalsed uudistereportaažid, mida ta tegi peamiselt Kanada väljaande Rebel Media jaoks.
Tommy Robinson pole aga sugugi esimene kõrge profiiliga parempoolne, keda hiljaaegu sotsiaalmeediast on pagendatud. Mullu suvel visati suurest sotsiaalmeediast välja ka konservatiivne raadiosaatejuht Alex Jones koos oma portaaliga InfoWars. Jonesi kontod otsustasid teiste seas sulgeda nii Facebook, Twitter kui ka YouTube. Ühtlasi kustutasid Spotify ja Apple tema saated oma kataloogist.
Toimetas Martin Vaher
Tommy Robinsoni rohkem kui miljoni jälgijaga Facebooki konto suleti
Sõnavabadus rünnaku all ehk miks eemaldati Tommy Robinson Facebookist ja Instagramist
Suur Sotsiaalmeedia viskas igaveseks välja InfoWarsi ja Alex Jonesi