Väidetavalt on Venemaa pealetungi tõttu olukord Ukraina suuruselt teise linna Harkivi lähistel niivõrd kriitiline, et Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi oli sunnitud jätma ära reisi Hispaaniasse.
Hispaania riigivisiidi asemel külastas Zelenskõi Harkivi haiglat ja autasustas seal ravil olevaid haavata saanud sõdureid vapruse medaliga, vahendavad Ukraina presidendiga kaasas käinud meediakanali ABC News ajakirjanikud.
Presidendi turvalisuse tõttu toimus ringkäik haiglas kiirkorras.
Zelenskõi kinnitas intervjuus, et olukord on "väga tõsine" ja eriti oluline on temapoolne sõdurite toetamine. Tema sõnul näitavad sajad viimaste päevade jooksul haavatud ja hukkunud sõdurid, mida tähendab Ameerika Ühendriikide sõjalise abi viibimine.
ABC Newsi ajakirjanikud küsisid presidendilt, kas hetkel Harkivi ümbruses toimuvas võib süüdistada Ameerika Ühendriike?
"See on maailma süü," vastas ta. "Nemad [maailm] andsid [Vladimir] Putinile võimaluse okupeerimiseks. Aga nüüd saab maailm [Ukrainat] aidata."
Järgmisena küsisid ajakirjanikud, kuidas Zelenskõi hindab 15. mail Kiievis käinud USA riigisekretäri Antony Blinkeni visiiti. Kuigi Ameerika Ühendriikide kongress eraldas hiljuti Ukrainale sõjaliseks abiks 60 miljardit dollarit ja Blinken lubas Kiievis peetud kõneluste käigus kaks lisaks, siis ajakirjanike sõnul võis selle küsimuse peale näha Zelenskõi näost, et ta pole rahul. "Dialoogi pidamine on tore, aga me vajame abi kohe," vastas ta.
(Kuidas Ameerika Ühendriikide sõjaline abi vähemalt osaliselt töötab, saab lugeda Objektiivist.)
"Kõik, mida meil on vaja, on kaks Patriot [õhutõrje raketi]süsteemi. Venemaa ei suudaks Harkivit okupeerida, kui meil oleksid need olemas," jätkas Zelenskõi.
ABC Newsi ajakirjanik osutas küsimusena, et paljud ameeriklased leiavad, et nende kodumaa kulutab Ukrainas liiga palju raha ja Ukraina toetamine on tänavu toimuvatel presidendivalimistel valijate jaoks tähtis teema.
"Seda raha ei anta Ukrainale. See raha kulutatakse ära Ameerika Ühendriikide tehastes, selle eest luuakse ameeriklastele töökohti… Meie [Ukraina] ei võitle ainult oma vabaduse eest," vastas riigijuht. Ta lisas kaudsemas kõnepruugis jutupunkti, et kui Ukraina ei suuda ennast kaitsta, siis Venemaa ründab teisi – kui see pole Ukraina, siis saab selleks mõni teine riik.
Ühendkuningriigi luure hoiatas väidetavalt Ukrainat ette, et Venemaa kavatseb korraldada Harkivi suunal rünnaku, kuid Ukraina selle tõrjumiseks ettevalmistusi ei teinud.
Üks Patrioti süsteem maksab väidetavalt miljardi dollari ümber ja üks rakett ligi neli miljonit dollarit. Kõrge Briti sõjaväelase Richard Kempi sõnul pole ükski lääneriik nii rikas, et küttida Patriotide ja teiste sarnaste süsteemidega kümneid kordi odavamaid ründedroone ja tiibrakette.
Hiljuti toimunud ühe Iraani ja selle liitlaste drooni- ning raketirünnaku tõrjumine läks erinevatel andmetel Iisraelile maksma kuni poolteist miljardit dollarit. Iraanist, Süüriast ja mujalt lasti Iisraeli suunas lendu kuskil 170 Shahed drooni, 120 ballistilist- ja 30 tiibraketti. Iraanile läks rünnak maksma hinnanguliselt 100–200 miljoni dollari vahel.
Venemaal on vähemalt üks töötav Shahedi droonitehas ja väidetavalt on juba valmis või ehitamisel mitu vabrikut lisaks.
2023. aasta suvel kinnitas Patriot süsteeme tootva kaitsetööstusettevõtte Rayheon juht Greg Hayes, et nende tehased suurendavad Ukraina sõja tõttu Patriotide tootmist 12 süsteemini aastas ja seni on – alates 1981. aastast – kokku toodetud 240–250 süsteemi. Viidatud uudisloos märgitakse Patriot süsteemi hinnaks 400 miljonit dollarit.
Toimetas Karol Kallas