Vasakult: Geert Wilders, Frauke Petry, Austria Vabaduspartei peasekretär Harald Vilimsky, Marine Le Pen ja Matteo Salvini. Foto: Roberto Pfeil, AFP/Scanpix

Donald Trumpi ametisseastumise kiiluvees kogunesid Saksa linnas Koblenzis silmapaistvad Euroopa euroskeptikud nagu Prantsuse Rahvusrinde juht Marine Le Pen, Hollandi Vabaduspartei esimees Geert Wilders, Matteo Salvini Itaalia Põhjaliigast ning erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) liider Frauke Petry.

Toome lugejateni kõnelejate peamised rõhuasetused kujunenud olukorras.

Le Peni hinnangul on globalismi hülgamine valijate poolt süvenenud juba kümne aasta kestel pärast rahvahääletusi Prantsusmaal, Hollandis ja Iirimaal, kuid Trumpi võit on asetanud neoliberaalid veelgi täbaramasse seisu. "Rahva ülestõusu mittevalitud võimu vastu" ei ole võimalik peatada, ütles Le Pen ning kinnitas, et see on vaid aja küsimus – pidades silmas, et tänavu seisavad Euroopas ees mitmed kaalukad üldvalimised.

Le Pen kiitis britte Brexiti eest ning nentis naljatades, et pärast otsust Euroopa Liidust lahkuda meeldivad nad talle palju rohkem.

Euroopa Liitu kirjeldas ta kui religiooni, mille ülempreestrid on bürokraadid, kes heidavad "osadusest" välja kõik, kes nende usu raamidesse ei mahu ning blokeerivad igasuguse kriitika oma läbikukkunud süsteemi aadressil.

"On teil meeles, mida ütles [Jean-Claude] Juncker: "Euroopa lepete vastu ei tohi [korraldada] demokraatlikke valimisi." See on tõelise türannia definitsioon."

Ta selgitas, et eurooplaste vastu on vallandatud infosõda. "Nende loogikast lähtuvalt tuleb iga rahvas teistest eraldada, et nende vahele ei tekiks sidemeid. Prantsusmaal nad valetavad Saksamaa kohta. Saksamaal nad valetavad Ühendkuningriigi kohta." Le Pen lisas, et Prantsusmaal maalitakse kantsler Angela Merkelist süsteemi poolt pilti kui "rahvuskangelasest", kes on "migrantide suhtes suuremeelne." Prantslasi aga põlastatakse.

"Eliit tahab inimeste suud sulgeda ja panna nad uskuma, et nad tegutsevad nende huvides," jätkas Le Pen. Ta hoiatas, et "võimukandjate huvid on looritatud ilusate sõnadega."

"Traditsioonid, sotsiaalne kangas, erinevad keeled, ajalugu ja [rahvaste] unikaalsed omadused on miski, mida ei saa omavahel segada. Majanduse ankur on rahvuslik reaalsus. Ma armastan Saksamaad, kuna ta on saksapärane. Ma armastan Prantsusmaad, kuna ta on prantsuspärane." Euroopa Liit aga tahab rahvaid "jõuga steriliseerida."

"Ligikaudu 95 protsendil rahvastest on piirid, seega on patriotism poliitika tulevik. Kui rahvad tagasi tulevad, tuleb tagasi ka mitmekesisus ja rahu, mitte sõda. Sõjaõhutajad on need, kes on Putini ja Trumpi vastu," järeldas Le Pen.

Prantsuse poliitiku ja presidendikandidaadi sõnutsi "elame me praegu läbi ühe maailma lõppu ja teise sündi. Me kogeme rahvusriikide tagasitulekut. 2016. aastal ärkas üles anglosaksi maailm. Ma olen kindel, et 2017 saab olema aasta, mil üles ärkavad mandri-Euroopa rahvad."

Geert Wilders tsiteeris oma sõnavõtus Vene kirjanikku ja ajaloolast Aleksandr Solženitsõnit, kes on öelnud, et tõde on tavaliselt kibe ja mitte magus. Ta toonitas kibedat tõde sellest, kuidas establishment edendab islamiseerumist läbi ülikoolide, poliitikute ja kirikute, rünnates hiilivalt meie raskelt kättevõidetud vabadusi. "See murrab mu südame – näha, kuidas inimesed ei tunne end omaenda maal enam teretulnuna. Meie väärtused on hajumas. Me ei taha, et Saksamaa lakkaks eksisteerimast. Ka meie tahame kodu, mis oleks uhke ja vaba."

Hollandi poliitik väljendas kahetsust maad võtnud hirmu pärast: "Hirm valitseb, turvatunne on kadunud, vabadused on läinud, inimesed kardavad väljendada oma mõtteid, naised kardavad näidata oma blonde juukseid. See paroodia peab lõppema."

Wilders tsiteeris Hollandi professori Ruud Koopmansi uuringut, millest nähtuvalt pooldab 10 – 20 protsenti Euroopas elavatest moslemitest poliitilise lahendusena vägivalda, ning rõhutas, et kõik kultuurid ei ole moraalselt võrdsed.

Ta lisas: "Maailm on muutumas. Ameerika on muutumas. See algas eelmisel aastal Brexitiga, eile oli Trump ning täna on Koblenzisse kogunenud vabadust armastavad parteid, et öelda välja oma seisukoht. Džinn enam pudelisse tagasi ei lähe, meeldib see teile või mitte. Lääne rahvad on ärkamas. Nad on heitmas endalt poliitilise korrektsuse ahelaid."

"Ajalugu kutsub meid päästma Euroopat!" kuulutas Wilders.

Nagu kinnitas Matteo Salvini Itaaliast, on "tänu Trumpile puhumas vabaduse tuuled" ning saabunud "lõpp globalismile ning suveräänsus ja vabadus rahvaste jaoks."

Immigratsioonil ei ole Salvini sõnutsi solidaarsusega midagi pistmist. "See on vaid vahend väärtuste lammutamiseks." Põhjaliiga liider mõistis ühtlasi hukka rahvahääletuste vastu vallandatud propaganda, mille kohaselt on Euroopa Liidu poliitikaga mitte nõustuvad inimesed harimatud ja vääritud valijad.

Ta selgitas, et demokraatliku kontrolli alt väljunud establishmenti puhul pole vasak- ja paremleeril suuremat vahet.

AfD juht Frauke Petry pani kuulajatele südamele, et kodanikud ei tohi unustada oma vastutust valijatena. Ta juhtis tähelepanu sellele, kuidas idaeurooplased on lubanud uuel parasiitriigil endale pähe istuda – endise asemel. Kuna Angela Merkel on kasvanud üles Ida-Saksamaal, ei meeldi talle inimesed, kes ise mõtelda tahavad, väitis Petry. Ta leidis, et Merkel eelistab "nügida" masse, kes küsimusi ei esita ning kriitiliselt ei mõtle, nende huku suunas.

Samal ajal ei palu miskipärast keegi, et näiteks saudid või egiptlased oma rahvuslikust omapärast loobuksid, imestas Petry.