Brexit: Briti rahvas seisab silmitsi reetmisega. Foto: Pixabay.com

Briti kõrgem kohus otsustas täna, et peaministril Theresa Mayl pole meelevalda käivitada Brexiti protsessi ametlikuks alustamiseks vajalikku artiklit 50 ning tal tuleb saada selleks heakskiit parlamendilt.

"Jääjate" leer tõttas peaministrile rõhutama, et too on saanud "totaalse alanduse" osaliseks, kirjutab Express. Siiski andis valitsus peatselt teada, et kaebab otsuse ülemkohtusse edasi.

Kohtulahing jätkub seega 5. detsembril. "Valitsus on kohtu otsuses pettunud," ütles pressiesindaja. "Meie maa hääletas Euroopa Liidust lahkumine poolt rahvaküsitlusel, mis oli parlamendi poolt heakskiidetud. Ja valitsus on täis otsustavust austada referendumi tulemust."

Kui aga ülemkohus ei peaks otsust tühistama, võib Brexiti protsess – mida toetasid 17,4 miljonit inimest – paiskuda kaosesse.

Alamkoja enamus toetas referendumi eel "jäämist" ning paljud parlamendiliikmed klammerduvad tänaseni oma sidemete külge Brüsseliga ja igatsevad säilitada kohta ühisturul.

Plaanidest artiklit 50 mitte toetada on kõnelenud ka juhtivad ülemkoja ehk lordide koja liikmed.

Suurbritannia Iseseisvuspartei liider Nigel Farage väljendas kartust, et "reetmine võib olla lähedal." Tal on "selge tunnetus, et meie poliitiline klass … ei aktsepteeri 23. juuni referendumi tulemust."

Ta lisas: "Ma kardan nüüd, et artikli 50 blokeerimiseks või [sellega] viivitamiseks tehakse kõik, mis võimalik. Kui nii, siis pole neil aimu ka, millisel määral nad avalikkuse viha vallandavad."

Endine tooride liider Iain Duncan Smith ennustas "põhiseaduskriisi" ohtu ning selgitas, et "Briti rahvale anti seadusega õigus otsustada, kas me jääme või lahkume."

"See pole soovituslik. On absoluutselt selge, et otsus oli siduv. Nii et nüüd on küsimus, et mida me siin tahame? Me tahame, et parlamendil oleks võimalus Briti rahva otsus ümber lükata," ütles Duncan Smith.

"See on põhiseaduskriis, parlamendi seadmine Briti rahva tahte vastu."

Peaminister May on tõotanud käivitada artikli 50 tuleva aasta märtsi lõpuks. Väljumine Euroopa Liidust viidaks lõpule kahe aasta jooksul alates protsessi käivitumise päevast.