Foto: Bigstockphoto.com

Belgias ootab füüsiliselt terve 23-aastane naine halva vaimse tervise tõttu eutanaasiat surmava süsti läbi. Kriitikute sõnul soosib niisugune praktika olukorra kujunemist, kus haigete inimeste raviks ressursside kasutamise asemel suunatakse neid oma elu lõpetama.

Kelly, kes elab Belgias asuvas Leuveni linnas, koges teismelisena sotsiaalset ärevushäiret ning põeb nüüd mitmeid vaimseid häireid, mis on põhjustanud enesevigastamist, enesetapukatseid ja toitumishäireid.

Seitsme kuu eest, olles avastanud, et eutanaasia on Belgias kehva vaimse tervisega inimestele legaalne, esitas ta selleks avalduse. Hetkel tegeleb Kelly analüüsimisega kohalik professor Joris Vandenberghe, kes üritab kindlaks teha, kas Kelly vaimne seisund on piisavalt raske, et lubada eutanaasiat.

Eutanaasia vaimsete probleemide alusel

Alates 2002. aastast, kui Belgias legaliseeriti abistatud enesetapp, on vaimsete probleemide tõttu sel teel tapetud 510 inimest.

Belgia eutanaasiat reguleerivad seadused ei tee mingilgi moel vahet “talumatul” füüsilisel ja mentaalsel kannatusel.

Et eutanaasiat taotlevad patsiendid vastaksid piisavalt kehva mentaalse tervise kriteeriumile, peavad nad saama kahe psühhiaatri ning ühe arsti kinnituse, et nende vaimsed probleemid on talumatud ja ravimatud.

Teised kaks riiki, mis lubavad vaimsete probleemidega inimestele eutanaasiat, on Holland ja Luksemburg.

Vähem kaastunnet vaimsete probleemidega inimeste suhtes

Ühendkuningriigis tegutsev organisatsioon Society for the Protection of Unborn Children (SPUC) tõi välja Kelly olukorra kui terava näite sellest “libedast teest”, mida kujutab endast eutanaasia legaliseerimine. 

Antonia Tully, kes veab SPUC’i kampaaniat “Elud Väärt Elamist”, ütles et “see on šokeeriv näide libedast nõlvakust, mida mööda me käima peame, kui ühiskond hakkab pidama eutanaasiat teatud juhtudel põhjendatuks ja seeläbi pooldama selle legaliseerimist. Surm ei ole lahendus Kelly probleemidele. On põhjust arvata, et riigis, kus arstid on mõrvaks litsenseeritud, hakatakse üha enam hoiduma ressursside kasutamisest Kelly-suguste inimeste abistamiseks.”

“Kellyl on kogu elu veel ees. Hooliv ühiskond peaks otsima viise, kuidas leevendada tema valu. Kui Belgia arstid otsustavad, et Kelly võib tapetud saada, jääb veel vähemaks kaastunnet inimeste jaoks, kes kannatavad tõsiste vaimsete probleemide käes.”

Allikas: LifeSiteNews