"Võrdsuse marss" Wroclawis, 11.06.2022. Foto: Scanpix

Aastatepikkuse traditsiooni vaimus üllitas Ameerika Saatkond suursaadiku Mark Brzezinski eestvedamisel Poola põhiseadust ja väidetavate LGBT õiguste puudust kritiseeriva kirja, millega ühines 45 suursaadikut ning rahvusvahelise organisatsiooni esindajat.

Kirja kirjutas valmis Ameerika Ühendriikide suursaadik Brzezinski, sellega ühines suurem osa Euroopa Liidu suursaadikutest, lisaks Ühendkuningriigi, Norra, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa, Lõuna-Aafrika, Iisraeli, Mehhiko, Tšiili, Argentiina ja mitmete rahvusvaheliste organisatsioonide esindajad, vahendab ReMix News.

Kirjaga ühines ka Ukraina, kuhu Poola on saatnud üle 200 tanki, ohtralt muud abi ning võtnud vastu mitu miljonit põgenikku.

Kirjas väidetakse, et LGBTQI+ inimesed kannatavad Poolas väljakutsete käes, mida mujal riikides ei esine, samuti väidetakse, et neil pole nii palju õigusi kui teistel ühiskonnagruppidel.

Väidetava "õiguste piiramise" süüdistusega rünnatakse Poola põhiseadust, milles on sätestatud, et abielu on võimalik ainult mehe ja naise vahel. Homoaktivistide arust on selline säte nende ahistamine.

Samuti nõutakse kirjas "diskrimineerimise" lõpetamist hariduses, mis tähendab, et saadikute arust on Poolal kohustus õpetada koolis lastele "LGBT-seksuaalkasvatust", see läheks aga taas vastuollu Poola põhiseadusega, mis annab lastevanematele õiguse harida lapsi vastavalt oma uskumustele ja väärtustele.

Allakirjutanute hinnangul on "homoõigused" võrdsed inimõigustega.

Poolas pole viimastel aastatel, näiteks erinevalt Saksamaast, füüsiliselt rünnatud ühtegi inimest tema seksuaalsete tõekspidamiste pärast.

Toimetas Karol Kallas