"Me tahame süüa Poola leiba!" Meeleavadlus Saksmaa piiril Slubice linna lähistel, 19.03.2024 Foto: Scanpix

Hiljuti läbi viidud küsitlus näitab, et suurem osa Poola elanikest toetab kestvaid talumeeste meeleavaldusi ja seda hoolimata liikluskaosest ja vastuoludest, mida need tekitavad.

Uuringuettevõtte IBRIS poolt läbi viidud küsitlusest selgus, et 51,6 protsenti Poola elanikest toetavad kõiges põllumeeste Euroopa Liidu ja progressistliku valitsuse vastaseid väljaastumisi ja 21,2 protsenti teevad seda osaliselt, vahendab ReMix.

Ainult kümme protsenti küsitletutest on täielikult meeleavalduste vastu. 

20. märtsil toimus Poolas seni suurim nomenklatuuri vastane talupoegade väljaastumine, mille käigus suleti üle 500 maantee ja piiripunkti. 

Kuna Euroopa Liidu ja valitsuse poolt pole talupoegadele järelandmisi tehtud, meeleavaldused jätkuvad. 

IBRIS-e juhi Marcin Duma sõnul johtub nii suur talupoegade toetamine inimeste vaenust Euroopa Liidu rohepöörde vastu, millele lisab indu kasvav pahameel Ukraina riigi ja ukrainlaste käitumise suhtes.  

"[Talupoegade] meeleavalduste toetamine on turvaline viis näidata välja oma rahulolematust Euroopa Liidu rohepöördega ja väljendada Ukraina vastast meelsust," selgitas Duma. Tema sõnul näevad poolakad, vaatamata võitlusele ühise vaenlase vastu, ukrainlasi üha enam konkurentidena ja Kiievi võime tänamatuna. Põllumeeste meeleavalduste toetamine on "turvaline viis" hiilida mööda poliitkorrektsusest ja avaldada kaudselt arvamust Ukraina suhtes.

Samuti nähakse talupidajate probleeme üheselt riigi julgeoleku, täpsemalt toiduturvalisuse küsimusena, mida nii Euroopa Liit selle poliitikatega ühelt poolt kui Ukraina odavate ja küsitava kvaliteediga toiduainete ekspordiga õõnestab. 

Toimetas Karol Kallas