Migrandid saabumas Lõuna-Rootsi linna Malmösse, mille elanikest moodustavad sisserändajad juba üle kolmandiku. 12. novembril 2015. Foto: Scanpix

Uue raporti kohaselt on kõigest 10% viimastel aastatel Rootsi sisse rännanud Maroko "alaealistest" migrantidest ka tegelikult alaealised, vahendab Breitbart.

Viimase seitsme aasta jooksul on Rootsilt varjupaika taotlenud 1800 vallalist Maroko meest, kuid tihedama koostöö tulemusena Maroko valitsusega on varjupaigataotlejate arv viimasel ajal vähenenud. Tänavu on selliseid varjupaigataotlusi laekunud 55, mida on 20% vähem kui mullu, teatab Rootsi riiklik telekanal SVT.

Koostöös Maroko politseiga, kes on andnud oma Rootsi ametivendadele juurdepääsu oma sõrmejälgede andmebaasidele, on suudetud kindlaks teha, et valdav enamus väidetavalt alaealistest Maroko immigrantidest on tegelikult täiskasvanud. Nooremaks valetatakse end aga ajendatuna soovist saada lapse staatusega kaasnevaid täiendavaid õiguseid ja kaitset.

22-aastane Maroko immigrant Ali, kes valetas end mullu Rootsi tulles 16-aastaseks, tegi seda enda sõnul teiste migrantide soovitusel, sest nii olevat tal suurem võimalus saada Rootsi valitsuselt hüvesid. Kui ta tegelik vanus Maroko sõrmejälgede andmebaasi abil aga kindlaks tehti oli ta enda sõnul sunnitud elama tänaval ning elatuma kuritegevusest.

Rootsi kui hüppelaud mujale Euroopasse

Ali sõnul pole tal Rootsis tulevikku, kuna migratsiooniamet ei luba tal õigusvastaselt riiki jääda. Seetõttu soovib ta hoopis Belgiasse rännata, et seal narkootikume müüa – kuigi tal on selleks väidetavalt juba vajalikud tutvused olemas pole tal aga hetkel sinnasõiduks piisavalt raha.

Stockholmi piiripolitsei rühmajuhi Christian Frödéni sõnul liiguvad valetamisega vahele jäänud täisealised Maroko immigrandid edasi teistesse Euroopa linnadesse nagu Barcelona ja Pariis. "Nad ei taha, et politsei teaks nende identiteeti, kuna siis võidakse neid karistada ja Marokosse tagasi saata," lisas ta.

Rootsi ei ole aga esimene riik, kes teeb koostööd Maroko politseiga ennast alaealisteks valetanud immigrantide tabamiseks, kes on sageli liitunud ka kohalike kriminaalsete tänavajõukudega. Näiteks vahistas Prantsuse politsei mullu 1500 Maroko migranti, kuid saatis neist tagasi kodumaale vaid kuus.

Toimetas Martin Vaher