Eile toimunud ÜRO julgeolekunõukogu kohtumisel blokeerisid USA ja Ühendkuningriik koos liitlaste, sh Eestiga Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) esimese juhi Jose Bustani tunnistuse, nimetades seda ebarelevantseks, kuna Bustani pole juba aastaid organisatsiooniga seotud. Bustani on olnud skeptiline väidetavate Süüria keemiarünnakute toimumise osas.
Bustani tunnistuse blokeerimist toetas kuus julgeolekunõukogu liiget – Belgia, Eesti, Prantsusmaa, Saksamaa, Ühendkuningriik ning USA. Vastu olid Hiina, Venemaa ja Lõuna-Aafrika. Kuus riiki jäid erapooletuks.
Eesti esindaja julgeolekunõukogus Gert Auväärt avaldas Ühendkuningriigi seisukohale toetust. Tema sõnul olevat teadmata, kas Süüria on kõik oma keemiarelvad ja nende tootmishooned hävitanud. Auväärti väitel ohustavat aga OPCWd "süstemaatiline ja suunatud desinformatsioonikampaania", mille eesmärk on diskrediteerida ja nõrgestada OPCW tehnilist sekretariaati ning selle uurimisvõimekust.
Auväärti sõnul võidavad desinformatsioonist need, kes üritavad enda ja oma liitlaste kuritegusid kinni mätsida, viidates Venemaale.
Bustani: vilepuhujad tuleb ära kuulata
USA, Ühendkuningriik ja Prantsusmaa pommitasid Süüriat pärast seda, kui olid riigi valitsust süüdistanud 2018. aasta aprillis Douma linnas keemiarünnaku korraldamises. Hiljem on aga OPCW inspektorite vilepuhumise tõttu avalikuks tulnud rida fakte, mis seavad Doumas toimunu ametliku versiooni kahtluse alla.
Väljaandes Grayzone avaldatud tunnistuses ütleb aastatel 1997-2002 OPCWd juhtinud Bustani, et OPCW praegune juht Fernando Arias peaks vilepuhujate poolt välja toodud tõendeid läbipaistval moel lahkama.
"Võttes suure isikliku riski, on need inspektorid juhtinud tähelepanu võimalikule ebaregulaarsele käitumisele OPCWs. Maailma huvides on, et te nad ära kuulaks," sõnas Bustani.
Bustani sunniti OPCW juhi kohalt lahkuma USA survel ning hiljem tunnistati tema vallandamine ebaseaduslikuks. Surve taga oli toonane USA ÜRO saadik, sõjalembuse poolest tuntud John Bolton. Väidetavalt oli Bolton toona see, kes blokeeris Bustani plaani saata Iraagi "massihävitusrelvi" otsima OPCW inspektorid, kuna see oleks takistanud USA tolleks hetkeks juba kindlat plaani Iraagi sõda alustada.
Narratiiv on murenemas
Mullu novembris lekkis avalikkuse ette keemiarelvainspektorite e-kiri, milles väideti, et OPCW on 2018. aasta Süüria keemiarelvarünnakut puudutavast aruandest jätnud välja olulised faktid ning seda tsenseerinud. Näiteks jäeti välja fakt, et Doumast leitud kloriini jälgede näol oli tegemist imepisikeste mikroelementidega, mõni osake miljardi kohta, mis esinesid kujul, mida on võimalik leida suvalises kodukeemia kategooriasse kuuluvas valgendis.
Samuti leidis OPCW insener, ballistikaekspert Ian Henderson, et Doumast leitud kaks gaasisilindrit polnud mitte õhust alla visatud, vaid käsitsi paigaldatud.
Tänavu jaanuaris andis Henderson julgeolekunõukogu ees tunnistusi. Kuna julgeolekunõukogu istungid toimuvad New Yorgis asuvas ÜRO peakorteris, kuid USA ei lubanud Hendersonil riiki siseneda, andis ta tunnistusi video teel.
Tema sõnul olid OPCW Süüria keemiarünnakute teemalise lõppraporti väited "vastuolulised ja täiesti vastupidised sellele, millisele järeldusele jõudis uurimismeeskond nii Doumas kohapeal kui peale seda. Juba vaheraporti esitamise ajal juulis 2018 olid meil tekkinud tõsised kahtlused, kas selline rünnak üldse aset leidis."
Maikuus lekkisid aga OPCW sisedokumendid, mille kohaselt on organisatsioon kahe vilepuhuja, sh Hendersoni kohta vääraid ja eksitavaid väiteid esitanud ning nende reputatsiooni kahjustanud. Grayzone'i käsutuses dokumentide kohaselt püüdsid OPCW juhid süstemaatiliselt pisendada nende inspektorite juhtivat rolli Douma missioonis.
Toimetas Jaanus Vogelberg