Yale'i Ülikoolis läbi viidud põhjalik teadusuuring annab alust arvata, et Covid-19 on sarnaselt AIDSile autoimmuunhaigus. 2008. aastal Nobeli meditsiinipreemia pälvinud Prantsuse viroloog Luc Montagnier väitis aga, et Covid-19 on loodud laboris AIDSi vaktsiiniuuringute käigus.
Yale'i ülikooli uuringus leiti, et kriitilises seisus Covid-19 patsientidel esines ebaproportsionaalselt suurel hulgal nõndanimetatud "autoantikehi", mis pööravad inimese immuunsüsteemi tema enda vastu, tehes sellega nende seisundi märgatavalt hullemaks, vahendab ScienceAlert.
Teadlased jälgisid põhjalikult 170 haiglaravil olevat patsienti, otsides neilt autoantikehi, mis ründavad viiruse asemel inimese organeid ja imuunsüsteemi.
Nad võrdlesid kogutud antikehi positiivse testi andnud inimeste, kes olid kas kergete nähtude või sümptomiteta ja tervete inimeste omadega.
Covid-19ga haiglaravil olevate patsientide juurest leidsid nad autoantikehi, nagu näiteks interferoonid ja T-lümfotsüüdid, mis suudavad takistada inimese keha imuunsüsteemi eesliini antikehade toimimist, millega sunnitakse keha viirusele alistuma.
Kõige raskemas seisus patsientide puhul täheldati autoantikehade esinemist ja hiirte peal tehtud katsed näitasid, et need suure tõenäosusega ägestavad haiguse kulgu. Paraku ei õnnestunud teadlastel leida konkreetselt Covid-19 omaseid autoantikehi, mis võiksid hoiatada arste ees ootavast raskest haigusjuhust.
Tänaseni pole selge, miks mõned patsiendid põevad haiguse läbi raskel kujul ja mõned ei pane seda tähelegi, kuid viidatud uuring osutab, et autoantikehade olemasolu inimese kehas võib kaasa tuua raskema haiguse kulu.
Uuring on järjekordne osutus võimalikule tõsiasjale, et Covid-19 võib olla koroonaviiruse poolt käivitatud autoimmuuntõbi.
Mõned varasemad uuringud on näidanud, et patsientide juurest, kellel pole varem autoimmuunhaiguseid esinenud, on pärast Covid-19 nakatumist leitud autoantikehi. Teistest uuringutest on selgunud, et patsientide, kes on jäänud raskelt Covid-19 haigeks, kehad hakkavad tootma interferoonide autoantikehi, mis takistavad kehal samuti nakkustega võitlemist.
Käeoleval nädalal teadusajakirjas Nature Neuroscience avaldatud uuringus leiti, et Covid-19 ogavalgud olid võimelised hiirte juures ületama vere ja aju barjääri, mille põhjal saab eeldada, et sama on võimalik ka inimeste puhul ja selgitab, mis mõnel juhul on Covid-19 nakkusega kaasnenud närvisüsteemi ning aju kahjustused.
2008. aastal füsioloogias Nobeli meditsiinipreemia pälvinud Prantsuse viroloog Montagnier esines käesoleva aasta aprilli lõpus teadusilma jahmatanud avaldusega, et nahkhiirtelt pärit koroonaviirus Covid-19 pole küll üleni tehislik, kuid on seda osaliselt ja see on loodud aidsivaktsiini loomise katsete käigus väga kogenud viroloogi poolt.
"Me oleme jõudnud järeldusele, et seda viirust on inimeste poolt manipuleeritud. … Seda osaliselt ja see ei ole üleni tehislik … see on loodud nahkhiirte koroonaviirusest ja keegi lisas sellele teatud geenijärjestused, nimelt HIVi, AIDSi viiruse omad. … Selline asi ei ole loomulik. See on professionaalsete molekulaarbioloogide töö. … See on väga täpne töö," rääkis Monagnier uudistekanalile CNews.
Austraalia kirjutas käesoleva kuu alguses korstnasse 750 miljoni dollarilise Covid-19 vaktsiiniarendusprogrammi, kuna selle tõttu andsid mõned patsiendid peale vaktsiini manustamist positiivse AIDS-i proovi, mis kontrollimisel osutus siiski valepositiivseks.
Käesoleva aasta kevadel levisid tõsised kahtlused, et Covid-19 on lahti pääsenud Hiina Wuhani Viroloogiainstituudist.
Samuti viivitas Hiina valitsus Covid-19 kohta käiva info avalikustamisega ja Maailma Terviseorganistasiooni kõrgem juhtkond eesotsas WHO peasekretäri Tedros Adhanom Ghebreyesusega, lasi sellel juhtuda.
Toimetas Karol Kallas