Üks maailma suurimaid tehnoloogiaettevõtteid Microsoft väidab, et Hiina Rahvavabariik ründab Hawaii metsapõlengute väärteabega Ameerika Ühendriike ja kasutab selleks kunstaru.
Hawaii saarestiku suuruselt teise saare Maui metsapõlenguid puudutava Hiina RV levitatava väärteabe sisuks on väidetavalt jutupunkt, et hävitav tulekahju tekitati Ameerika Ühendriikide "ilmarelva" katsetuste käigus, vahendab New York Times.
"Ilmarelva" väite tõestuseks on Hiina teabesõdalased loonud kunstaru toel hulgaliselt fotosid.
Kui 2016. ja 2020. aastal vaatas Hiina RV USA presidendivalimisi kõrvalt, siis Maui põlengute teabeoperatsiooniks ära kasutamine näitab, et riigi taktika on märgatavalt muutunud.
Kui seni on Hiina RV levitanud ingliskeelses maailmas peamiselt Hiina Vabariigi vastu suunatud propagandat, siis Microsofti ja hulga teiste organisatsioonide analüüsid näitavad väidetavalt, et Hiina RV on viimasel ajal ameeriklaste vahel lahkhelide külvamise tõsiselt käsile võtnud.
"Hiina RV ründab väärteabega USAd" väite taga on peale Microsofti veel Recorded Future, RAND Corporation, NewsGuard ja Marylandi Ülikool. Osutatud ettevõtete ja organisatsioonide sõnul on hetkel Hiina RV väärteabe mõju keeruline mõõta, kuid sotsiaalmeedia vaatlused osutavad, et paljud inimesed siiski usuvad ka kõige ebamaisemaid vandenõuteooriaid.
Samuti on NYTi ja osutatud organisatsioonide sõnul väär- või pahateave kui võrreldakse rahasummasid, mida Ameerika Ühendriigid kulutavad Ukraina sõjale ning toetusrahasid Maui metsapõlengute ohvritele. Sellise "pahateabe" taga on väidetavalt Venemaa.
Maui metsapõlengud said alguse 8. augustil. Augusti lõpu seisuga on USA keskvõim Hawaii osariigile eraldanud kahjude korvamiseks alla üheksa miljoni dollari.
Alates Ukraina sõja algusest on USA demokraatide valitsus andnud Ukrainale erinevat abi rohkem kui 75 miljardi dollari mahus. Augusti alguses küsis valitsus kongressilt Ukraina jaoks juurde 24 miljardit dollarit ja 29. augustil anti Ukrainale 250 miljonit dollarit.
Hiina teabeoperatsiooni avastanud isikud väidavad, et Hiina RV ehitab tuleviku teabeoperatsioonide tarbeks üles suuri sotsiaalmeedia kontode võrgustikke ja USA stratkommarid teavad, et Hiina RV kavatseb väärteabega rünnata 2024. aastal toimuvaid USA presidendivalimisi. Eeskuju võetakse "2016. aasta Venemaa poolsest USA valimiste mõjutamise mustrist" kui presidendiks sai Donald Trump.
Erapooletud uuringud näitavad siiski, et kui Venemaa isegi soovis 2016. aastal USA presidendivalimisi mõjutada, siis kukkus see välja nii armetult, et see ei suunanud ühegi inimesi valikuid.
Stratkommarid on lisaks kindlad, et kui Hiina RV hakkab 2024. aasta presidendivalimisi mõjutama, siis teeb see seda demokraatide vastu ja president Donald Trumpi poolt. "Luureametite ametnikud teevad kokkuvõtte, et Peking eelistab Trumpi," kirjutab NYT.
Samuti on demokraadid nimetanud valesüüdistusteks väiteid, et Ameerika Ühendriigid käitasid Ukrainas bioloogiliste relvadega tegelevaid biolaboreid.
Ameerika Ühendriikide riigidepartemangu kõrge ametnik Victoria Nuland tunnistas 2022. aasta märtsis, et Ukrainal on "diagnostika ja kaitseks bioloogilise sõja vastu" mõeldud laborid. Hunter Biden investeeris ise ja aitas leida raha Ameerika Ühendriikide ettevõttele Metabiota kuuluvate Ukraina biolaborite rajamiseks.
USA asjatundjate sõnul puuduvad märgid, et Venemaa ja Hiina teabesõjas koostööd teeksid, kuid üksteise sõnumeid korratakse.
Toimetas Karol Kallas