Ameerika Ühendriikide progressiusklike üks mõjukamaid häälekandjaid Atlantic tervitas kristlasi jõulude puhul arvamuslooga, et võrreldes mitmekesisusega on kristlik rahvuslus veel hullem.
Autori Tim Alberta, kes enda sõnul pärineb presbüterlaste perest, sõnul on "kristlik rahvuslus" võtmas maad nii kirikus – mõeldes selle all pigem erinevate kristlike denominatsioonide kogukonda – kui Vabariiklikus Parteis.
Ta kirjeldab, kuidas Ameerika Ühendriikide kirikud ja usujuhid, alates Jerry Falwell Sr-ist kuni Paula White'ini on viimased pool sajandit näinud vaeva "evangeeliumi relvaks muutmisega". Ususõnast relva tegemisele aitab kaasa oma rumalate usuvendade kultuurilise ebakindluse kurnamine poliitilise, karjääri ja rahalise kasu saamise nimel. See omakorda teeb Jeesus Kristuse evangeeliumist mitteusklike silmis karikatuuri. Kui selliste usklike uskmatud naabrid arvavad, et jabur evangelism pole nende probleem, siis nad isegi väga ei eksi.
Käesoleva kriisi tuum pole ainult selles, et Kristuse sõnumit on väärastatud, vaid kirik on muutunud äärmuslikuks. Äärmuslikkuse näiteks toob Alberta kristlaste rahulolematuse Covidi aja kirikute sulgemisega, "vandenõuteooriatest üles köetud" kahtlused Joe Bideni 2020. aasta valimisvõidus, "vaktsiine" saatev tahtlikult levitatav väärteave ja vastumeelsus lastele kultuurimarksismi, omasooiharuse ning soo muutmise õpetamise osas. Usklikud parempoolsed "kasutavad ära" kristlaste hirmu, et riigiaparaat on mobiliseeritud kristlaste vastu ja see on ohuks USA demokraatiale.
Lisaks süüdistab autor "paremate poliitiliste vaadetega" usklikke soovis kaotada piir riigi ja kiriku vahel. Näiteks tuuakse Donald Trump, kes hiljuti arvas, et USA peaks võtma eelisjärjekorras vastu kristlastest sisserändajaid ning Vladimir Putin, kes kasutab ära Vene Õigeusu kirikut.
Lõpetuseks nõuab Alberta, et kristlased peavad olema sallivad, sest muidu pole võimalik ehitada üles demokraatlikku ja mitmekesist ühiskonda.
Kristlik rahvuslus (christian nationalism) on üks progressikultuse ühispartei poolt välja mõeldud jutupunkte, mis Ameerika Ühendriikide poliitilistes aruteludes on viimasel ajal kesksel kohal.
Toimetas Karol Kallas