Rumeenia presidendikandidaat Călin Georgescu. Foto: Scanpix

Rumeenia konstitutsioonikohus tühistas presidendivalimiste esimese vooru tulemused, põhjendades seda Venemaa väidetava sekkumisega valimistesse, eesmärgiga toetada "venemeelset" kandidaati Călin Georgescut. Georgescu, kes võitis valimiste esimese vooru, ütles kohtu otsust kommenteerides, et kui rahvusvaheline kogukond lubab sellel juhtuda, siis ei ole see mitte ainult demokraatia lõpp Rumeenias, vaid ka kogu maailmas.

"Kui Rumeenia demokraatia langeb, siis on ohus kogu maailma demokraatlik süsteem," kirjutas Georgescu sotsiaalmeedias.

"Rumeenia on osa Euroopa Liidust, NATOst ning on üks kõige olulisemaid USA liitlasi Ida-Euroopas. Kui rahvusvaheline kogukond jääb lihtsalt ükskõikseks ning naudib seda kohutavat poliitilist näitemängu, mida praegu Rumeenias etendatakse, siis viib see rahvusvahelise juriidilise pretsedendini, kus konstitutsioonikohus võtab hääletamise võimu rahvalt ning annab selle alati poliitikutele. See saab olema meile tuntud demokraatia lõpp üle maailma."

"Euroopa Liit, kas te vaatate? USA, kas te kuulate?" küsib Georgescu.

Oma postitusele lisatud videopöördumises räägib ta, et asjad ei ole hästi ei meie jaoks ega demokraatia jaoks Rumeenias, Euroopas ega kogu maailmas.

"On taas 1989. aasta detsember. Ning me tunnetame diktaatorluse keeristormi. Viimaste päevade jooksul liikusime me ajas tagasi 35 aastat. On külm ning demokraatia on jäätunud."

Georgescu lisab, et ka ajakirjandus pole Rumeenias enam vaba ning need, kes tahavad ajakirjandust esindada ning olla vabad, võitlevad kaevikutes: "Rumeenia pressiklubi liikmeid ähvardatakse riiklike institutsioonide poolt vangistusega, kui nad mainivad sõda avalikus ruumis. Ei tohi isegi arutada enam ettenähtavaid sündmusi, mis on seotud võimaliku sõjaga, mis võib meieni jõuda. See on kujuteldamatu."

"Demokraatia rebitakse tükkideks, ajakirjandus on halvatud," leiab ta kokkuvõtvalt.

Seejärel süüdistab Georgescu süsteemi valetõendite fabritseerimises, mille eesmärgiks on näidata teda käeraudades, et teda avalikult häbimärgistada ja tema avalikku kuvandit tappa.

Tema sõnul on naasnud need ajad, kus süsteem üritab oma kurje plaane peita teda halvustades: "Mind vahistatakse, mul ei lubata uuesti presidendiks kandideerida ning mind kui inimest halvustatakse."

"Jah, sellised nad on. Selline näeb välja oht meie kõigi jaoks. Sellised näevad välja koletised meie ümber," räägib Georgescu.

Sellepärast kutsub ta üles kõiki rahvusvahelisi institutsioone saatma Rumeeniasse vaatlejaid, et nad teeksid kindlaks selle, kuidas need valimised läbi viidi. Et nad vaatleksid ohtlikke pretsedente, mida Rumeenia konstitutsioonikohus on toonud rahvusvahelise demokraatia ette ning muidugi uuriksid sõltumatult kõiki välisriikide poolseid sekkumisi valimistesse.

Ta lisab, et kui Rumeenia valelikel ja korrumpeerunud institutsioonidel lubatakse vabalt tegutseda, siis nad taastavad türannia ning seejärel võib kõiki tabada sama saatus nagu tema jaoks hetkel kavandatakse.

Tal ei ole neile aga enam midagi öelda, sest need poliitikud üritavad peita oma mustust Rumeenia riigi vaiba alla ning tahavad pühkida oma musti saapaid demokraatia näol… või sellel, mis sellest järel on.

"Kas Euroopa Liit hindab endiselt inimväärikust? Selles on küsimus. Siis võtku seisukoht. Ameerika Ühendriigid on meie partnerid, siis olgu nad ka meie parimad partnerid demokraatlike väärtuste säilitamises. Hetkel tundub, et me oleme rahvana üksi ning meie partnerid on meid hüljanud. Ma loodan, et ma eksin, aga selline on minu tunne," pöördub ta rahvusvahelise kogukonna poole.

"Ma kordan: on detsember 1989. Meie poliitikud, selle asemel, et viia meid õitsvasse tulevikku, on toonud meid tagasi pimedasse, diktaatorlikku, salapolitsei võimu all olevasse ja kommunistliku ajastusse. Me ei tohi seda aktsepteerida! Palun seiskem koos ühtselt, vapralt ning ehitagem Rumeenia taas üles," ütles ta lõpetuseks.

Toimetas Martin Vaher