USA toonane president Barack Obama 2016. aasta 27. juulil demokraatide kandidaadi ja eeldatava mantlipärija Hillary Clintoniga Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide Luure Keskagentuur selgitas välja, et 2016. aastal koostatud julgeolekuasutuste aruanne, nagu Venemaa jõuametid oleksid aidanud kaasa Donald Trumpi toonasele valimisvõidule, oli poliitiline tellimustöö.

Luure Keskagentuur (CIA) korraldas direktori John Ratcliffe'i käsul 2016. aasta 30. detsembril üllitatud "Luurekogukonna hinnang (Intelligence Community Assessment; ICA) 2016. aasta presidendivalimiste vastu sihitud Venemaa mõjukampaaniale" ülevaatuse ja selle lõpparuanne esitati CIA juhile 26. juunil. 2. juulil jõudis "Luurevaldkonna arvustus 2016. aasta luurekogukonna hinnangule Venemaa valimistesse sekkumise asjus" tundlikumast teabest puhastatud kujul avalikkuseni, vahendab New York Post

Arvustusest selgub, et demokraat Barack Obama valitsuse julgeolekuametite toonased juhid John Brennan (CIA), James Comey (FBI) ja James Clapper (DNI) olid Venemaa mõjukampaania hinnangu koostamisega "äärmiselt seotud", nägid ohtralt vaeva selle kiirkorras valmimise nimel, mis tõi kaasa "kaootilise" ja "silmapaistvalt ebatavalise" koostamisprotsessi, "hulgaliselt protseduurilisi anomaaliaid" ning tekitab küsimusi "võimaliku poliitilise motiivi" osas.

Hinnangu koostajad valis välja Brennan isiklikult ning käskis Venemaa mõjutustegevuse uurimisel kasutada Steele'i päevikut, mille kohta CIA kõige kõrgemad Venemaa eksperdid kinnitasid, et see on väljamõeldis. 

Käsu Venemaa mõjutustegevuse hinnangu koostamiseks andis 2016. aasta 6. detsembril, kuus nädalat enne ametiaja lõppu, Obama. 

Ratcliffe'i selgitab Venemaa väidetava sekkumise ICA tausta: "Need olid Obama, Comey, Clapper ja Brennan, kes otsustasid "me keerame Trumpile korraliku käru". … See nägi välja järgmisel viisil: nad koostasid antud hinnangu ja lõid sellele luurekogukonna templi, et seda ei saaks küsimuse alla seada. Nad vormistasid ICA Venemaa kokkumänguna ja siis salastasid selle, et mitte keegi seda ei näeks."

Sellisel moel tegutsedes sooviti jätta mulje, et Steele'i päevik on sajandi skandaal ja Trump on venemaa agent, millega suudeti Trumpi tema esimesel ametiajal märkimisväärselt takistada.

CIA direktori sõnul tuleks Brennan, Comey ja Clapper "kuulutada paariateks".

Kuigi Venemaa valimistesse sekkumise ICA oli salastatud, lekitas korporatistlik süvariik seda valitud juppide kaupa, isegi juba enne lõpliku hiunnangu valmimist, korporatistlikule ajakirjandusele. Sellist jutulõnga veeretatakse süvariigi käsilaste poolt tänaseni, mida tehakse sealhulgas Postimehes. "Trump on venelaste varjatud liitlane väidetavalt juba 1987. aastast," kirjutas 4. märtsil Eesti rahvuse, keele ja kultuuri eest seisev väljaanne laulurahva "julgeoleku tagatise" presidendi kohta.

Toimetas Karol Kallas