Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon otsustas, et ei lähe 24. veebruaril president Toomas Hendrik Ilvese vastuvõtule.
"Tunneme sügavat austust vabariigi aastapäeva ja presidendi institutsiooni vastu. Ometi leiavad meie fraktsiooni liikmed, et neil ei ole kohane minna kätlema inimesega, kes süüdistab eestlasi vihakõnes, tunneb oma rahva pärast piinlikkust ning kulutab maksumaksja raha oma eratalu ülalpidamisele," ütles fraktsiooni esimees Martin Helme, kes on ka varem president Ilvese käitumist teravalt kritiseerinud.
Helme sõnul on Toomas Hendrik Ilves presidendi institutsiooni mainet tõsiselt kahjustanud ning näidanud üles lugupidamatust eesti rahva vastu: "Täname Ilvest lahke kutse eest, aga vastame kutsele omalt poolt sellega, et väldime piinlikku momenti, kus peame teineteisele võltsnaeratuse saatel "tere" ütlema. Oleme lootusrikkad, et sügisel saab Eesti rahvas endale väärikama ning eesti rahvast mitte lõhestava, vaid ühendava presidendi."
"Ta on väga paljudes küsimustes valinud sellise poole, kus ta läheb vastuollu avaliku arvamusega ja selle asemel, et sildu ehitada ja olla kõrgem autoriteet, mis ühiskonda lepitab, on ta olnud üks neist, kes ühiskonda lõhestavad," selgitas Helme TV3-le antud intervjuus, miks EKRE fraktsiooni liikmed ei taha oma rahva vastu vihakõnet pidava presidendi vastuvõtul osaleda.
Riigikogu liige Henn Põlluaas ütles Tallinna TV uudistesaates antud intervjuus, et EKRE fraktsiooni liikmed kavatsevad väärikalt tähistada Eesti Vabariigi sünnipäeva, ent nad ei pea võimalikuks minna sellise presidendi vastuvõtule, kes süüdistab oma rahvast vihakõnes, homofoobias, ksenofoobias ja rassismis, kel on oma rahva pärst muudkui piinlik ning kes skeemitab maksumaksjate rahaga. "Küsimus ei ole isiklikus meeldivuses, vaid põhimõtetes," toonitas Põlluaas, rõhutades, et poliitikat tuleb ajada ausalt ning mitte mängida ebameeldivat mängu kaasa.
Mõne päeva eest teatas ka IRL-i ridadesse kuuluv riigikogu liige Viktoria Ladõnskaja presidendi kutse tagasilükkamisest, kuna tema hinnangul on riigipea minetanud oma moraalse autoriteedi ning vastuvõtt on muutunud edevuse laadaks.
Allikas: Uued Uudised