Keskerakonna ridades parlamenti kuuluv Peeter Ernits kirjutas oma Facebooki lehel, et riigikogu on minetanud rahva usalduse ning taandunud formaalseks ja marginaalseks kummitempliks.
"Kahjuks on Riigikogu marginaliseerunud. Meist on saanud hale kummitempel," märkis tuntud ajakirjanik ja nentis, et kuigi seaduseelnõusid tuleb nagu vändrast saelaudu, vaevuvad vähesed riigikogu liikmed neid läbi lugema ja süvenema küsimusse sellest, kelle huvides mingit asja püütakse seaduseks teha.
"Tegelikult peaks iga päev ja iga eelnõu puhul küsima, kuidas see aitab meie rahva arvu tõsta ja eesti keelel ja kultuuril püsida, nii nagu põhiseaduse preambulis on öeldud," selgitas ta parlamendis valitsevat olukorda kritiseerides.
Kuigi seaduseelnõusid tuleb nagu vändrast saelaudu, vaevuvad vähesed riigikogu liikmed neid läbi lugema ja süvenema küsimusse sellest, kelle huvides mingit asja püütakse seaduseks teha.
Erinevus selle vahel, kuidas parlament peaks toimima ja kuidas see reaalselt toimib, on Ernitsa sõnul üüratu: "Tegelikult oleme muudetud kuulekateks hääletusmasinateks, kellele öeldakse varmalt ette, millisele nupule mingil hetkel tuleb vajutada. Nii surutakse eelnõud koalitsiooni häälteenamusega läbi. Tihti ei hoolita isegi omade arukast initsiatiivist."
Ernitsa sõnul on tal eredalt meeles, kuidas haldusreformi seaduse eelnõus käituti kolleegide Toomas Kivimägi, Andres Metsoja ja Mark Soosaare ettepanekuga, et vabatahtliku ühinemise puhul ei peaks kehtima dogmaatiline 5000 inimese nõue ning et piisav võiks olla ka 90% sellest.
"Kõik kolm ettepaneku tegijat olid toonasest koalitsioonist: Toomas oravaparteist, Andres IRL-st ja Mark sotsidest. Nende koalitsioonikaased hääletasid aruka ettepaneku välja," nentis ta ja lisas, et selliseid näiteid on hulgem.
"Või kuidas meil presidenti kähkukana tehti. Rahvas näeb ja pole loll. Mina küll ei imesta, et meie usaldusväärsus näruselt madal on. Aga sellega ei saa nõus olla," võttis ta oma seisukoha kokku.
Ernits esitas oma mõtted kommenteerides hiljutist Kaitseministeeriumi poolt tellitud ja Turu-uuringute ASi poolt läbiviidud küsitlust, mille tulemuste kohaselt on rahva usaldus riigikogu ja valitsuse vastu langenud erakordselt madalale.