Verelibled. Foto: Hippopx.com

Hiina teadlaste esialgses uuringus leiti, et kõige haavatavamad on koroona- ehk pärgviiruse suhtes A-veregrupiga inimesed, samas kui 0-gruppi kuuluvaid inimesi on haigeks jäänud kõige vähem.

Teadlased analüüsisid Wuhani ja Shenzheni miljonilinnade pärgviiruse palanguid ning leidsid, et võrreldes ülejäänud veregruppidega haigestub ja kustub kroon- ehk pärgviiruse kätte A-veregrupiga inimesi “märkimisväärselt” rohkem, vahendab Fox News.

Null(0)-grupiga inimeste seas oli samas haigestumine ja suremus kõige väiksemad.

“A-veregrupiga inimesed peaksid suhtuma enda viiruse eest kaitsmisesse eriti hoolikalt,” kirjutavad Wuhani Tõenduspõhise ja translatiivse meditsiinikeskuse teadlased.

Uurimisrühma juhtinud Wang Xinghuan nimetab tulemusi siiski “esialgseteks” ja põhjalikemate järelduste tegemiseks läheb vaja rohkem uuringuid.

Uuring avaldati meditsiiniteadusuudiste ilmavõrguväravas Medrxiv.org ja selles võrreldi Wuhanis ning Shenzhenis leitud 2173 hiina viiruse juhtumit 3694 samade piirkondade tervete inimeste terviseandmetega.

Wuhani elanikest on 31,16 protsendil A-tüüpi veri ja pärgviirusesse haigestunud patsientide, keda raviti kohalikus Jinyintani haiglas, seas oli A-veregrupiga inimeste protsent 37,75.

Null veregrupiga haigestunud inimeste protsent samas haiglas oli 25,8, samas kui Wuhani elanikest on selline veregrupp 33,84 protsendil inimestest.

Uuringus analüüsiti ka 206 hiina viiruse surmajuhtumit, kellest 85-l, ehk 41,26 protsendil oli A-grupi veri. Viiekümne kahel haiguse tõttu elust lahkunul, ehk umbes veerandil, oli 0-grupi veri.

Teadlaste sõnul on ravipraktikate väljakujundamiseks vaja palju suuremat hulka vaatlusandmeid.

“Kui teil on A-tüüpi veri, siis paanikaks põhjust ei ole. See ei tähenda, et te nakatute 100% kindlusega,” väidab meditsiiniteadlane Gao Yingdai. “Samaoodi ei tähenda teie 0-grupi veri, et võite olla mureta. Te peate samamoodi pesema oma käsi ja järgima võimude poolt antud juhiseid.”

Hetkel on maailmas registreeritud vähemalt 205 452 pärgviirusesse haigestumise juhtumit, paranenuid on 82 091 ja eluga on pidanud hüvasti jätma 8248 inimest.

Eestis on koroonaviirus tuvastatud ligi kolmesajal inimesel, kuid nakatunute arv on tõenäoliselt kordades suurem, sest haiglatel pole kõigi soovijate ja abivajajate testimiseks piisavalt võimekust.

Samamoodi võib olla pärgviiruse juhtumite arv maailmas kordi suurem, sest testimise võimekus pole piisav isegi maailma tippmajandustel nagu Ameerika Ühendriigid ja Ühendkuningriik ning arenevates riikides võib pilt olla hullem kui keegi ettegi oskab kujutada.

Eestis on A Rh positiivse veregrupiga inimesi 30,8%, A Rh negatiivse grupiga 4,5%, 0 Rh positiivse grupiga 29,5 ja 0 Rh negatiivse grupiga 4,3% inimesi.

Toimetas Karol Kallas