Ukraina 23. Mehhaniseeritud Brigaadi sõdurid liikumas rindele Avdijivka suunal Donetski oblastis, 3.04.2024 Foto: Scanpix

Ukraina mehed maksavad invaliididest naistele tuhandeid eurosid abiellumise eest, kuna seadus vabastab nad sellisel juhul sõjaväeteenistusest ja oma koore riisuvad sõjapelguse pealt naisinvaliidide vahendajad.

Tuhanded Ukraina sõjaväeteenistuse ealised mehed kasutavad riigi perekonnaseadusse kirjutatud seaduseauku ja abielluvad invaliididest naistega, mis vabastab nad eesliinile saatmisest, vahendab ReMix.

Ukraina meediaväljaande NGL Media ajakirjanikud vaatasid abieluäri naisinvaliididega lähemalt ja leidsid, et tegemist on üha laiemalt leviva lahendusega. Ukraina meeste seas on rindepelgus üpris levinud ja sõjast pääsemiseks ning kodumaalt põgenemiseks mõeldakse välja üha mitmekesisemaid lahendusi.

Korruptsioonivastase vabaühenduse aktivistid süvenesid Facebooki ja Telegrammi gruppidesse, kuhu mehed saavad postitada abieluettepanekuid, invaliididest naised müüa oma "teenust" ja vahendajad inimesi omavahel tasu eest kokku viia.

Võltsabielusid Ukrainas kriminaalkorras ei karistata ja tegemist on üdini seadusliku lahendusega. Samas võivad selliste teenuste vahendajad olla seaduse ees vastutavad.

Sotsiaalmeediagrupid, kus selliseid teenuseid vahendatakse, ei varja oma eesmärke: NGL Media leidis mitmed keskkondasid, mis kannavad nimesid "Võltsabielu", "Odessa võltsabielu" ja "Kohtingud Kiievis" ning kus regulaarselt postitatakse invaliidiabielude reklaame.

Ukraina seadused näevad ette, et kui mõne meesterahva lähisugulane on puudega, siis vabastatakse ta sõjaväeteenistusest. Sellistel meestel on lubatud koos oma kaasaga isegi riigist lahkuda.

Sõjaväeteenistusest päästab mehed – seda vähemalt seaduste järele – veel ülikoolis õppimine ja kui mees on lahutatud ning lapse ainus hooldaja.

Invaliidiga abiellumise hinnaks on väidetavat keskmiselt 3000 eurot.

Toimetas Karol Kallas