Foto: Pixabay

Ameerika Ühendriikide mõttekoja Ron Paul Institute'i vanemteadur Adam Dick kirjutab koja uudisteportaalis, et riigi suurima pediaatrite ühenduse soovitustel, nagu lasped ja noored peavad kandma maski ning ennast vaktsineerima, pole päris teadusega suurt midagi pistmist ja sellised juhised on noorte tervisele ohtlikud.  

Ameerika Ühendriikides on hakatud üha enam Covid-19 tõttu seatud piiranguid õgvendama ja seda on teinud nii kohalikud omavalitsused kui ettevõtted. Ometigi leiab Ameerika Pediaatrite Akadeemia (American Academy of Pediatrics; AAP), et lapsed ja noored, vanuses alates kahest aastast, peavad enne, kui nad pole Covid-19 vastu "täielikult vaktsineeritud", kandma kodust väljas olles maske ning sotsiaalselt eralduma. AAPi maskikandmise "soovitused" ulatuvad isegi laste koju, kus organisatsiooni arust tuleb kanda maski juhul kui pereliikmete seas on meditsiiniliselt hapraid, immunokompromiteeritud või riskigruppi kuuluvaid lapsi ja täiskasvanuid.

AAPi nõudmised on absurdsed. Esiteks on laste ja teismeliste jaoks oht kas jääda raskelt või surra Covid-19sse äärmiselt väike. Teiseks pole teaduslikult tõestatud, et maski kandmisest ja "sotsiaalsest eraldumisest" oleks nakatumise vastu midagi kasu. Lisaks absurdsusele on selline nõudmine ohtlik, sest erinevalt nakatumise ärahoidmisest on maskikandmise kahjud, nii füüsilised kui vaimsed, teaduslikult tõestatud ja seda eriti noorte jaoks.

AAPi nõudmised on kummalised sellegi tõttu, et organisatsiooni enda andmed näitavad, et Covid-19sse haigestunud lastest vajab haiglaravi 0,1–1,9 protsenti ja haiguse tagajärjel elust lahkumine ähvardab maksimaalselt 0,03 protsenti lastest.

AAPi eelmisel nädalal avaldatud uuringus näiteks leitakse, et niigi madalad laste hospitaliseerimise numbrid, mida osariigid edastavad, on üle paisutatud. Ligi 40 protsenti lastest, kelle haiglasse võtmise põhjusena mainiti ametlikes dokumentides Covid-19, osutusid kontrollimise käigus ravi vajavat hoopis muudel põhjustel, kuid andsid haiglate laustestimispoliitika tulemusel positiivse proovi. 

AAP soovitused on ohtlikud, kuna need suunavad noori eksperimentaalsete vaktsiinide juurde, mille hulgas on ained, mis ametliku kirjelduse järele ei vastagi tavalise vaktsiini tähendusele ja mis meenutavad rohkem geeniteraapiat. Eksperimentaalsed vaktsiinid, mida on kasutatud alles pool aastat ja mille pikaajalised mõjud on teadmata, võivad kõrvalmõjude tõttu laste jaoks tähendada hulga suuremat ohtu, kui seda kujutab Covid-19 haigestumine. 

Kui täna soovitab AAP vaktsineerida eksperimentaalsete vaktsiinidega noori alates 12 aasta vanusest, siis juba tehakse plaane väikelaste vaktsineerimiseks. 

AAPi kuulub kodulehe andmetel 67 000 pediaatrit, kes on "pühendunud imikute, laste, teismeliste ja noorte täiskasvanute optimaalsele vaimsele, füüsilisele ning sotsiaalsele tervisele ja heaolule.

Toimetas Karol Kallas