Erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) liider Frauke Petry parteikongressil, 1. mai 2016. Foto: Wolfgang Rattay, Reuters/Scanpix

Laupäeval ja pühapäeval toimus Stuttgardis parempoolse erakonna Alternatiiv Saksamaale (Alternative für Deutchland) parteikongress, kus vastu võetud valimismanifestis öeldakse, et islam ei sobi kokku Saksamaa põhiseadusega.

Laupäeval üritas AfD kongressi nurjata mitu tuhat vägivaldseks muutunud vasakäärmuslast, kellest politsei umbes 500 korrarikkujat kinni pidas.

Tavaliselt parempopulistlikuks ja euroskeptiliseks tembeldatud AfD loodi 2013. aastal. Erakond näeb ennast rahvuslik-konservatiivse liikumisena, mis seab esikohale traditsioonilised pereväärtused. Samuti on väljendanud erakond soovi taasalustada kohustusliku ajateenistusega ning Saksamaa väljaastumist eurotsoonist, vahendab ERR.

Seoses immigrantide massilise sissevooluga on AfD toetus sakslaste seas tõusnud 14 protsendile, mistõttu on erakond üha tõsisemaks väljakutseks senistele peavooluparteidele. Alternatiiv Saksamaale on pääsenud kohalikku parlamenti pooltes liidumaades, kuid seni ei ole nad esindatud üleriigilises parlamendis.

"Oleme alati oodanud, millal julge lapsesuu teeb kuuldavaks vaikiva enamuse mõtted ja kuulutab, et "kantsler, kellele pole alternatiivi" [Angela Merkel], on tegelikult alasti," kõneles erakonna üks liidreid Frauke Petry umbes kahele tuhandele delegaadile ja lisas: "Arvan, et see julge lapsesuu oleme meie."

Kongressist osavõtjad kiitsid heaks 2017. aasta üldvalimistele suunatud manifesti, mille üks peatükk kannab pealkirja "Islam ei ole osa Saksamaast". Selles toetatakse minarettide (mošee juurde kuuluv torn, kust kutsutakse palvusele) ehitamise ja burkade (islamiusuliste naiste peakate) kandmise keelustamist Saksamaal.

"Islam on meile võõras ja sel põhjusel ei laiene talle usuvabaduse printsiip samal määral kui kristlusele," ütles AfD poliitik Hans-Thomas Tillschneider aplausi saatel.

Seevastu liidukantsler Angela Merkel on avalikult rõhutanud, et islam on osa Saksamaast.

Saksamaa peavoolu väljaanne Die Welt avaldas uuringu, mille kohaselt AfD toetajate hulka kuulub vastupidiselt stereotüüpsele kuvandile jõukaid ja haritud inimesi.

Teised erakonnad on välistanud koalitsiooni AfD-ga.