Foto: Scanpix

Eurosaadik Indrek Tarandi eilne kähmlus EKRE toetajatega on leidnud küll laialdast, aga paraku kallutatud meediakajastust, leiab Objektiivi ajakirjanik Lennart Käämer.

President Kersti Kaljulaid tõmbab paralleeli interrinde aegadega, kirjutades Twitteris: „Kaks nädalat hirmu, viha ja segaduse külvamist päädis eile vägivalla lõikamisega. Viimati märatses Toompea lossi ees niimoodi interrinne. See on vastuvõetamatu," vahendas ERR presidendi sõnu.

Ivi Eenmaa valitsuskriitiline lühiemotsioon EPLis lajatab juba pealkirjas võrdluseks sündmuse Euroopa lähiajaloo hämaramaist sopist.

Ka politsei on EKRE kaebusele juba vastuse andnud. Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniiti hinnangul ei püütud eile riigikogu ees toimunud meeleavaldusel takistada avaliku koosoleku läbiviimist. Seetõttu ei ole alust Indrek Tarandi suhtes ka kriminaalmenetlust alustada.

"Indrek Tarandi tegevuse eesmärk ei olnud koosoleku laiali ajamine, vaid oma sõnavõtuga sai temast pigem koosolekul osaleja. Koosoleku takistamine ning selle segamine ei ole üks ja sama. Eesti vabariigi põhiseaduse kohaselt on kõigil õigus oma arvamust avaldada. Võime seada küsimuse alla, kas taoline käitumine antud olukorras oli kohane, kuid süüteo ilminguid selles tegevuses ei esine," selgitas Saarniit Delfi vahendusel.

Intervjuudest ja artiklitest kerkivad esile Tarandi enda kommentaarid.

Tarand sõnas, et tema vigastused on kerged, aga tuntavad. "Asi mitte ainult ei näe halb välja vaid ongi väga halb. Sest avalik grupiviisiline vägivald Euroopa parlamendisaadiku suhtes on üsna erakordne nähtus. Ma loodan, et vastupidi, see väikene murdlainetus hoiab vägivallatsunami ära. Ma olen ise ka küllalt uhke, et minu tegevus võimaldas avada silmad nendel nõidusunes viibijatel, kes ei olnud siiski jõukude psühholoogia kuritegelikult vägivaldset iseloomu siiani mõistnud," täpsustas Tarand Delfis.

Saarte Hääl avaldab ka ühe rüseluses osalenud mehe nime ja päritolu. Videos on näha, kuidas eurosaadikult ja sotside ridades riigikogusse pürgivalt Indrek Tarandilt kisub mikrofoni käest, võtab natist kinni ja surub ta sillutisele Meelis Osa.

Kogu loo juures jätab natukene nõutuks, miks pole meediaväljaanded suutnud tabada rüseluses osalenuid. EKRE poolt on Mart Helme mõistnud vägivalla hukka, kuid näeb selle põhjustajana Indrek Tarandi provokatsiooni. Paraku ei ole see meediaväljaannetes suurt kajastust leidnud.

"Just Tarand oli see, kes jõuga poodiumile trügis ja parajasti esinemist alustavalt Martin Helmelt mikrofoni käest rebis ja röökima kukkus. Korraldajate verbaalsetele nõudmistele mikrofon tagastada ning ürituse segamine lõpetada, Tarand ei reageerinud. Oleks Tarand korraldajate ja turvameeste korraldustele allunud, poleks tekkinud mingit rüselust ega saaks rääkida ka mingist vägivallast," sõnas Helme.