Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Ühendkuningriigi käitumisteadlasest Susan Michie'ist, kes on Briti kommunistliku partei liige ja kes nõudis valitsusele nõu andes Covidi piirangute kehtestamist alatiseks, sai Maailma Terviseorganisatsiooni kõrge ametnik.

Michie nimetati 25. juulil WHO käitumuslike suundade tehnilise nõuandegrupi (Technical Advisory Group on Behavioural Insights) juhiks. Nõuandegruppi tuntakse rahvalikumas keeles WHO "nügimisüksuse" nime all. Michie, kelle hüüdnimi on "Stalini lapsehoidja", on kuulunud Briti Kommunistlikku Parteisse üle 40 aasta, vahendab UnHerd.

Kommunistist käitumisteadlane leiab ise, et tema poliitika ei puutu tema teadusesse ja antud nõuannetesse. "Minu poliitikal pole mitte midagi tegemist minu teaduslike nõuannetega. … Tähtis on see, et kui keegi annab teaduslikku nõu, teeb ta seda lähtudes oma ekspertiisist, mitte ületades oma ekspertiisi valdkonda ja olles oma pakutud ekspertiisi osas läbipaistev. Uudised, mida te välja tõite [UK valitsuse käitumisnõunik Michie on kommunist, "Stalini lapsehoidja" jne] on tõeliselt häiriv McCarthy'ilik nõiajaht, millel minu hinnangul ei peaks liberaalses tolerantses ühiskonnas kohta olema," rääkis Michie UnHerdi ajakirjanikule.

Hiljem osutab Michie siiski, et teadust on poliitikast suhteliselt keeruline eraldada. Ta tunnistas, et kõik tema kolleegid Ühendkuningriigi käitumisteaduse SPI-B komiteest on pühendunud hulga võrdsema ühiskonna loomisele. "Me ei räägi üksteise poliitilistest eelistustest. Ma arvan, et neid on laias ulatuses, kuid kõik on ühel meelel ja soovivad palju võrdsemat ühiskonda," väitis käitumisteadlane. SPI-B andis Covid-19 puhangute ajal Ühendkuningriigi valitsusele nõu, mida haiguse lämmatamise eesmärgil inimestega ette võtta tuleks.  

Tema sõnul on rahvatervise teadus oma olemuselt kollektivistlik, mis otsib tervisealastele väljakutsele terveid kollektiive haaravaid lahendusi, mis omakorda tähendab, et üksikisiku õigused pole selle juures niivõrd olulised. 

"Nügimine" on viimastel aastatel levinud demokraatlike ühiskondade vähem demokraatlikuks ja rohkem tehnokraatlikumaks muutumise märk. Inimestel ei lubata enam ise otsustada, mida nad õigeks peavad, vaid demokraatlike protsesside asemel suunatakse ühiskonda totalitaarse inimeste hirmutamise ning muul viisil psühholoogilise mõjutamise – nügimise – kaudu.

WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus kuulub sotsialistlikku Etioopia Demokraatlikku Revolutsioonilisse Rahvarindesse ja osales enne selle laialisaatmist Tigray Rahvavabastusrinde tegevuses. ÜRO peasekretär Antonio Guterres kuulub Portugali Sotsialistlikku Parteisse ja on juhtinud kolm aastat Sotsialistlikku Internatsionaali, mis on maailmarevolutsiooni korraldamiseks loodud Kommunistliku Internatsionaali järeltulija. 

Toimetas Karol Kallas