Roheliste esimees Aleksander Laane peab vajalikuks, et esindusdemokraatia kõrval oleks Eestis ka otsedemokraatia referendumi algatamise õiguse näol. Praegu pole võimalik rääkida Eestist kui demokraatlikust riigist, sest tegelikult otsustavad inimeste eest erakondade tagatoad.

Roheliste arvates oleks Eestis esindusdemokraatia kõrvale vaja otsedemokraatiat referendumi algatamise õiguse näol. Laane hinnangul ei ole Eesti praegu piisavalt demokraatlik riik ning ka valimiste vahelisel ajal on vaja anda rahvale võimalus oma arvamust väljendada.

"Praegu öelda, et rahva hääl, see on nagu Jumala hääl, me mitte kuidagi ei saa tegelikult, sest meil on Jumala hääleks erakondade tagatubade hääl, paraku. Nemad otsustavad, kuidas läheb, kuidas kokku lepitakse. Rahval ei ole vahepeal neli aastat tegelikult mingisugust kaasarääkimise võimalust," nendib Laane.

Aleksander Laane sõnul ei taha erakonnad otsedemokraatiat näha, nad kardavad seda ja püüavad seda ideed põhja lasta. Laane on nõus seisukohaga, et otsedemokraatia aitaks kaasa Eesti ühiskonna sidususele, ja lisab, et rohelised on sellest aastaid rääkinud.

Laane soovitab valijatel küsida edaspidi kandidaadilt, kelle poolt on kavas hääletada, kas ta pooldab otsedemokraatiat või ei taha sellest midagi teada – sel juhul on tegemist petturiga, kes tahab lihtsalt valijalt häält kätte saada ja seejärel valija olemasolu ära unustada.