Donald Trump Valges majas koroonaviiruse tõkestamise meetmetest aru andmas 11.03.2020. Foto: Scanpix

Kolmapäeva õhtul teatas Ameerika Ühendriikide president Donald Trump erakorralises pöördumises, et peatab koroonaviiruse palangu tõttu kõik lennud Euroopa Liidu Schengeni viisaruumi kuuluvate riikide ja Ameerika Ühendriikide vahel.

Trumpi sõnul ei puuduta keeld Ühendkuningriiki ja (mõningatel andmetel) Iirimaad. Tegemist on Ameerika Ühendriikide ajaloos seni kõige karmimate rahuaja reisipiirangutega, vahendab Quartz.

Reisikeeld kehtib ka mujalt maailmast pärit inimestele, kes viimase 14 päeva jooksul on viibinud mõnes Schengeni riigis.

Samas kui inimene on läbinud nõuetekohase tervisekontrolli ja osutunud terveks, siis teda reisikeeld ei puuduta.

Ameerika Ühendriikides on 12. märtsi seisuga tuvastatud üle 1300 koroonaviirusesse haigestunu ning 38 inimest on haiguse kätte surnud, kuid arvatakse, et riigi meditsiinisüsteemi eripärade tõttu (kõigil pole tervisekindlustust ja arsti juurde minemine on kallis) pole suuremat osa haigestunutest üles leitud.

Reisipiirangud jõustuvad reede, 13. märtsi, keskööst. Kuigi Trump väitis oma kõnes, et piirangud puudutavad ka suurt osa kaubavahetusest, siis hiljem Valge maja siiski teatas, et kaubavahetust piirang ei mõjuta.

Oma kõnes teatas Trump, et sellised radikaalsed meetmed on vajalikud "välismaise viiruse" ohjamiseks. Lisaks osutas president, et kindlustusettevõtted ei tõsta koroonaviiruse tõttu oma tasusid ja on nõus laiendama COVID-19 viiruse ravikaitset.

Trump kutsus Väikeettevõtete Administratsiooni (Small Business Administration; SBA) eraldama 50 miljardit dollarit viiruse tõttu kannatavate ettevõtete hädaolukorra laenude tarbeks. Samuti peatatakse väikeettevõtetelt maksude kogumine, mis peaks majandusse lisama kahesaja miljardi dollari jagu likviidsust. "See ei ole rahanduskriis. See on ainult ajutine moment, millest me rahvana ja [ühise] maailmana jagu saame," teatas Trump.

Kolmekümnepäevane reisikeeld on väga valus löök niigi viiruse leviku tõttu hädas maailma lennuettevõtetele.

Kriitikud on samas otsuse tõhususe küsimärgi alla seadnud: "Reisikeeld on nagu ukse sulgemine peale seda kui mõrvar on juba majas. Majanduslikud meetmed tegelevad sümptomite, mitte haiguse endaga."

Maailma tervishoiuorganisatsioon kuulutas koroonaviiruse 11. märtsil pandeemiaks.

Toimetas Karol Kallas