Ameerika Ühendriikide asepresident JD Vance ja riigisekretär Marco Rubio kohtumisel El Slavadori presidendi Nayib Bukelega, 14.04.2025 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide asepresident J. D. Vance, riigisekretär Marco Rubio ja Elon Musk mõistsid üheselt hukka Saksamaa valitsuse Alternatiiv Saksamaale partei nimetamise ohuks demokraatiale.

Ameerika Ühendriikide riigisekretär Rubio kirjutas ühismeedias:

"Saksamaa andis äsja oma luureagentuurile uue voli opositsiooni järele nuhkimiseks. See ei ole demokraatia, vaid varjatud türannia. 

Tegelikult pole äärmuslik suure toetusega AfD – mis sai hiljutistel valimistel teise tulemuse – vaid pigem nomenklatuuri hukatuslik avatud piiride poliitika, millele AfD vastu seisab. 

Saksamaa peab kurssi muutma."  

Asepresident J. D. Vance lisas Rubio postitusele:

"AfD on Saksamaal kõige populaarsem partei ja kaugelt üle kõigi teiste parteide esindab Ida-Saksamaa elanike vaateid. Nüüd soovivad bürokraadid selle [partei] hävitada.

Lääs kiskus üheskoos maha Berliini müüri. Ja see on uuesti üles ehitatud. Mitte Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu ega venelaste, vaid Saksamaa nomenklatuuri poolt."

Saksamaa välisministeerium vastas Rubiole:

"See on demokraatia. [AfD paremäärmuslasteks määramise] otsus on põhjaliku ja sõltumatu uurimise tulemus, mille eesmärgiks on põhiseaduse ning õigusriigi põhimõtete kaitsmine. Lõplik sõna on sõltumatutel kohtutel. Saksamaa on ajaloost õppinud, et paremäärmuslus tuleb peatada."

AfD kaasjuht Alice Weidel kommenteeris Rubio postitust:

"Täpselt! Luureagentuur töötab valitsuse heaks, mis vastutab ebaseadusliku massisisserände, taevasse lennanud kuritegevuse määrade, ajaloo kõrgeimate maksude ja kallimate elektrihindade eest. Kuna AfD on hetkel arvamusküsitlustes kõige populaarsem partei, tahavad nad [ühispartei] opositsiooni ja sõnavabadust lämmatada." 

Tuntud Ühendriikide ajakirjanik Michael Shellenberger kirjeldab ühismeedias, kuidas föderaalse põhiseaduse kaitsmise ameti (BfV) otsuse tulemusel vaagub Saksamaa türannia veerel. 

Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi lähedane nõunik Musk lisas Shellenbergeri ülevaatele:

"Mõõduka AfD keelustamine, mis on Saksamaa kõige populaarsem partei, oleks äärmuslik demokraatia vastane rünnak." 

Vance'i postituse kommentaariks arvas Musk: "Saatus armastab irooniat."

1933. aasta algusest kuni 1945. kevadeni juhtisid Saksamaad töörahva õiguste eest seisvad totalitaristidest sotsialistid, mitte "paremäärmuslased", mida ütleb sõna-sõnalt toonase valitsuspartei nimi: Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei – Saksamaa Natsionaalsotsialistlik Tööliste Partei. Ehk natsionaalsotsialistidel on rohkem ühist sotsiaaldemokraatide (SPD) ja vasakäärmusliku Linkega kui AfD-ga. 

Euroopa Liidu ja Saksamaa võimuideoloogiat nimetatakse korporatismiks, mille juured on fašistlikus ideoloogias. Mõlemad on totalitaristlikud maailmavaated. AfD määratles paremäärmuslikuks BfV, mis allub siseministeeriumile ja mida juhib sotsiaaldemokraat Nancy Faeser

Toimetas Karol Kallas