Amy Coney Barrett koos Trumpiga ametissenimetamist tähistamas. Foto: Scanpix

USA vabariiklaste poolt kontrollitav senat määras täna ametisse president Donald Trumpi poolt nomineeritud uue ülemkohtuniku Amy Coney Barretti. Tegu on Trumpi jaoks märkimisväärse võiduga enne peagi toimuvaid valimisi.

Senat hääletas suuresti parteiliini järgi – demokraadid olid Barretti ametisse kinnitamise vastu, vahendab Reuters. Tegemist on kolmanda Trumpi poolt määratud ülemkohtunikuga, mis annab konservatiividele ülemkohtus 6-3 ülekaalu. Nii ülemkohtu kui laiemalt USA kohtusüsteemi paremale tiivale kallutamine on üks Trumpi peamisi saavutusi.

Uue ülemkohtuniku ametisse nimetamine on äärmiselt oluline ka seetõttu, et aitab võimalike valimispäeva järgsete kohtuvaidluste korral ülemkohtul selgele otsusele jõuda. Seni oli pärast liberaalse Ruth Bader Ginsburgi surma kohtus kaheksa liiget, mis jättis õhku võimaliku 4-4 patiseisu võimaluse.

Demokraadid reageerisid Barretti kinnitamisele valuliselt. Twitteris hakkas levima üleskutse ülemkohust "laiendada" ehk sinna võimaliku Bideni võidu korral hulk liberaalseid kohtunikke lisada. Spekulatsioonid, et Bideni administratsioon sellise seniseid tavasid ja norme rikkuva, aga otseselt mitte keelatud sammu võiks astuda, on kestnud pikalt. Biden ise on keeldunud otse ütlemast, kas ta on kohtunike arvu suurendamise poolt või vastu.

Toimetas Jaanus Vogelberg