Ennast naiseks pidav Ameerika Ühendriikide nelja tärni admiral ja riigi aseterviseminister Rachel Levine (Richard Levand Levine) rääkimas "sooravi" ja nn transsooliste konverentsil, 29.06.2022 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide vabariiklaste enamusega kongressi ja valitsuse vahel on puhkenud suurem sõnasõda, kuna vabariiklased üritavad kaitseeelarve kaudu piirata sõdurite ärklevat ajupesu ja sooideoloogiaga seotud hulluseid. 

Vabariiklased üritavad panna päitsed pähe Pentagoni (kaitseministeeriumi) mitmekesisuse, kaasamise, õigluse ja ligipääsetavuse programmidele (diversity, inclusion, equity and accessibility; DIEA). Muuhulgas soovitakse teha ots peale naiste riideid kandvate meeste esinemistele (nn drag shows) sõjaväebaasides, sõduritele kriitilise rassiteooria õpetamisele ja vallandada kaitseministeeriumi mitmekesisuse ülem (chief diversity officer), vahendab Fox News.

Valge Maja üllitas 10. juunil avalduse, milles süüdistatakse vabariiklasi, et nende algatused takistavad kaitseministeeriumi olulisi tegevusi.

"Kaitseministeeriumi strateegiline eelis keerulises üleilmses julgeolekukeskkonnas sõltub mitmekesisest ja dünaamilisest talendiallikast, millest me [kaadrit] ammutame. Selleks, et olla juhtiv sõjaline jõud, ära hoida sõda ja tagada oma riigi turvalisus, sõltume me mitmekesistest nägemustest, kogemustest ning oskuste kogumist," kuulutatakse Valge Maja avalduses. 

"Veelgi enam, kaitseministeerium on pühendunud väärika, austava ja turvalise töökeskkonna loomisele ning säilitamisele. Seadused, mis takistavad kaitseministeeriumil positiivse töökeskkonna loomist ja parima, mida meie riigil on pakkuda, ära kasutamist, asetab kaitseministeeriumi strateegiliselt ebasoodsasse olukorda," jätkatakse avalduses. 

Vabariiklaste sõnul juhivad ärklevad DIEA programmid Pentagoni tähelepanu selle peamistelt ülesannetelt kõrvale. Vabariiklasest saadiku Jim Banksi, kes oli üks kaitseeelarve muudatuste autoritest, sõnul on ärklemise rahastamise piiramist vaja selleks, et sõjavägi pühenduks rohkem riiklikule julgeolekule kui sotsiaalprogrammidele.

"Me viisime kaitseeelarvesse nimetatud muudatused sisse sooviga lõpetada DIE bürokraatide rahastamine, keelata rassi- ja sookvootide põhised edutamised, värbamised ning ametisse määramised; nõuame Covidi vastu süstimata sõdurite, kelle valitsus vallandas, ametisse ennistamist ja mereväe naisteriideid kandvate meeste saadiku programmi lõpetamist. Samuti nähakse eelarves ette West Pointi sõjaväeakadeemias ja teistes sõjaväe õppeasutustes kriitilise rassiteooria õppeprogrammide rahastamise lõpetamine, kaitseministeeriumi mitmekesisuse valdkonna juhi vallandamine ja sõjaväebaasides naisteriideid kandvate meeste esinemistele lõpu tegemine," selgitas Banks. 

Kaitseeelarvesse on vabariiklaste poolt tehtud rohkem kui 1300 muudatust ja kongressis kinnitatakse see ilmselt juba käesoleval nädalal. Kuna senat on demokraatide käes, siis sealt see seadus suure tõenäosusega läbi ei lähe, mis tähendab, et kongressi ja senati esindajad peavad maha istuma ning mingisuguse kokkuleppe leidma.

Toimetas Karol Kallas