Šveits: mošee minarett ja liikusmärk. Foto: Christian Hartmann, Reuters/Scanpix

Šveitsi Baseli kanton võttis vastu otsuse, et meessoost moslemitest õpilased on kohustatud kohaliku kombe kohaselt ka naissoost õpetajale tervituseks kätt andma. Keeldumise korral tuleb nende vanematel maksta trahviks 5000 franki ehk umbes 4500 eurot.

Paar kuud tagasi keeldusid kaks Therwili koolis õppivat teismelist moslemipoissi naisõpetajale kätt andmast, põhjendades seda islamiusu tavadega. Nimelt ei tohi moslemitest mehed võõra naisega kehalises kontaktis olla.

Therwili kool otsustaski seepeale, et edaspidi ei pea meessoost islamiusku õpilased naisõpetajaga kätlema. Kohaliku omavalitsuse esindaja teatas, et nad ei nõustu kooli otsusega, kuid ei sekku kooli siseasjadesse.

Juhtum tekitas aga Šveitsis üldist pahameelt mitte üksnes naisõpetaja diskrimineerimise, vaid ka lugupidamatuse pärast kohaliku kultuuri ja tavade vastu. Šveitsis on kätlemine osa kultuurist ja väljendab austust teise inimese vastu, selgitasid võimuesindajad.

25. mail otsustas Baseli kantoni haridus-, kultuuri- ja spordiosakond, et õpilased peavad õpetajale kätt andma, vastasel korral tuleb nende vanematel maksta trahvi kuni 5000 Šveitsi franki.

"Meeste ja naiste võrdsust ja võõramaalaste integratsiooni silmas pidav avalik huvi kaalub otsustavalt üles õpilaste südametunnistuse vabaduse (usuvabaduse)," leiab haridusosakond.

Konservatiivsem osa kohalikust islamikogukonnast on sellegipoolest seisukohal, et moslemitest mehed ei tohi võõrast naist puudutada.

"Kölni rünnakute järel nõuti, et moslemid naistest kaugele hoiaksid. Nüüd tahate vastupidist!" süüdistas Šveitsi islami kesknõukogu esindaja Qaasim Illi eurooplasi kahepalgelisuses.

Meie Kirik/Objektiiv