CNNi keskus USA Georgia osariigi Atlanta linnas. Foto: Wikipedia

Numbrid on kohal ja need on pahad uudised CNNi jaoks: "uudiste etalon" kaotas ühe kuuga neljast vaatajast ühe, vahendab uudistevärava The Daily Wire meediasfääri tegemisi kajastav reporter Ben Johnson.

Aprilliga võrreldes kaotas CNN mais päevaaja vaatajatest 22 protsenti. Kui vaadata kõige ihaldusväärsemat vaatajate segmenti, 25–44 aastaseid, siis langus on 28 protsenti.

Maikuus langes samuti CNNi tippaja vaatajate arv, mille tõttu langes telejaam taas, mitme kuu järel, välja tippaja vaadatavuse esiviisikust.

Mais langes kõigi kolme suurima telejaama vaatajate arv. Põhjus võib peituda selles, et need vaatajad, kes järgisid Derek Chauvivi [politseinik, kes vahistas George Floydi, mille käigus kurjategija krooniliste tervisehädade ja mitme narkootikumi koosmõjul hinge heitis], enam eelmisel kuul nii palju televiisorit ei vaadanud.

Jätkuvalt oli telejaamade tipus Fox News ja seda nii konkreetselt uudiste- kui telejaamade osas laiemalt.

Fox Newsi kanali keskmine päevane vaadatavus oli 1,19 miljonit ja tippajal oli see 2,17 miljonit inimest. Võrreldes aprilliga langesid mõlemad numbrid kolm protsenti. Samas oli selline langus Nielseni [suur uuringuettevõte] reitingu kohaselt telejaamadest väikseim.

Fox Newsi saated olid ka ühed tippaja populaarsemad – esiviiskust olid Foxi toodetud neli: "Tucker Carlson Tonight" (1.), "Hannity" (2.), "The Five" (3.) ja "The Ingraham Angle" (5. kohal)

Ainsa pääses tippaja esiviisikusse MSNBC "The Rachel Maddow Show", pälvides neljanda koha.

MSNBC jäi päevaste vaatajate arvestuses teisele kohale, keda oli 835 000 ja samuti tippajal ligi 1,5 miljoni vaatajaga. Kuid võrreldes aprilliga langes selle vaatajate arv 12 protsenti, kuus protsenti tippajal ja 22 protsenti tippaja vaatajatest vanuses 25–54.

CNN langes veelgi madalamale, mille vaatjate arv jäi maikuus tippajal alla ühe miljoni. Tippajal vaatas seda 913 000 inimest ja päevane keskmine oli 610 000 vaatajat.

Ainuke hea uudis CNNi jaoks oli, et see jäi ihalduväärsemais 25–54 aastaste vaatajate vanusegrupis teiseks, olles sellel kohal MSNBC ees juba 18 kuud.

Kui CNN on jätkuvalt vaadatavuselt neljas telejaam – Fox Newsi, MSNBC ja HGTV järel –, põhjustas selle unikaalne "arvamus, mis esitleb ennast neutraalse ajakirjandusena" jaama veelgi rängema kukkumise. Seda Atlanta peakorteriga jaama vaatab pea ainut USA kõige virgunum, ehk siis noorte seltskond.

Tõenäoliselt andis jaama vaadatavusele ränga hoobi eetikaskandaal, kui saatejuht Chris Cuomo pidi tunnistama, et ta nõustas oma venda Andrew Cuomot (New Yorki osariigi demokraadist kuberner), kuidas vastata hulgale teda tabanud seksuaalse ahistamise süüdistustele. Skandaal põhjustas jaama töötajate seas korraliku pahameele, kuid jaama juht Jeffrey Zucker oli rahul sellega, kui saatejuht Cuomo eetris avalikult vabandas.

Vaatatavuse järsk langus selgitab ilmselt sedagi, mis telejaam kritiseerib üha ägedamalt oma konkurente, eriti neid, mis kalduvad konservatiivsuse poole. Näiteks ainus jaama vabariiklasest kommentaator kutsus Fox Newsi üles "jätma platvormist ilma" selle "peast  segaseid" tippaja saatejuhte. Mis on arusaadav, kuna Fox News on alates jaanuarist teinud CNNile tuule alla. Nii leidis CNN ka, et jaamad nagu Newsmax ja One America News on "kahjulik saast".

Samuti jätkas telejaam viimaste allesjäänud konservatiivsete häälte vallandamisega.

CNN on teinud ilmselt põhimõttelise valearvestuse: telejaama vaadatavus saavutas tipu jaanuaris, kui see kajastas läbi ja lõhki 6. jaanuari sündmuseid. Chauvini kohtuprotsess puhus jaamale natuke taas elu sisse. CNNi juhtkond paistab arvavat, et jaamale tuleb hirmsasti kasuks, kui jaam kallutab ennast kriitilise rassiteooria järele, mitte ei tooda ägedaid uudiseid ja nii kihutab see üha enam vasaku ääre suunas. 

Pressiteates, mis kajastas jaama maikuist reitingut, leiti, et languse põhjuseks on "uudistetsükli märgatav jahenemine võrreldes eelmise aastaga".

Kuid kas see on nii, et ongi vähem uudiseid, või jaam lihtsalt ignoreerib iga lugu, mis näitab, et Kamala Harris ja Joe Biden on võimetud, läbikukkunud ja reaalsusest irdunud riigijuhid?

Toimetas Karol Kallas